Vyšší daň z nemovitosti, kterou prosadil v rámci úsporného balíčku ministr financí Eduard Janota, měla obcím pomoci naplnit rozpočty. Podle rozhodnutí ministerstva si ji musí zvednout všechny samosprávy.


Dosud si zastupitelstva určovala daň podle svého. Kadaň práva využila a poplatek z nemovitosti zvýšila třikrát. Jenže ministr nyní prosadil, že si všichni zdvojnásobí základ daně. Pro Kadaňáky by to tedy znamenalo, že by platili až šestkrát více peněz.


To je podle starosty Kadaně Jiřího Kulhánka příliš moc. „Když jsem to slyšel poprvé, tak jsem se zděsil. Takové zvýšení je neúnosné,“ říká s tím, že jak majitelé bytů, tak podnikatelé by platili mnohonásobné sumy.


Radní v Kadani tedy využili možnosti v zákoně a snižováním různým koeficientů a čísel dosáhli toho, že se daň na šestinásobek nezvýší a zůstane na stejné úrovni jako dnes.


Ovšem podle starosty to znamená, že do rozpočtu nepřiteče zhruba pět milionů korun, se kterými se počítalo při původním navýšení daně.
Jiná města, například Chomutov či Klášterec, daň nezvyšovala, takže nynější opatření ministerstva ji zvedne na dvojnásobek, což je pro všechny strany únosná varianta.