Je starý, žije za mřížemi, ale asi mu to jde k duhu. Sněžný levhart Ben letos oslaví devatenácté narozeniny.

I když je to Benovi nejspíš jedno, patří k rekordmanům chomutovského parku. „Tyto se šelmy dožívají běžně okolo třinácti let,“ říká Martina Andělová ze zooparku.

Levhart ale není jediným zástupcem „zvířecích důchodců“ v Chomutově. Do pomyslného kroužku zasloužilých živočichů by se vešla i shetlandská pony Olga, které bude sedmadvacet let. Stejné číslo na dortu by měl i tulení samec Kašek. Pony i tuleni se průměrně dožívají pětadvaceti let.

Ovšem nejstarším z „důchodců“ je samice jeřába bělošíjého, které je už jednatřicet let. Narodila se v zoologické zahradě v San Diegu a přes zoo v Rotterdamu doputoval až do Podkrušnohorského zooparku Chomutov.

V zooparku pečují o starší zvířata stejně jako o ta ostatní. „Žádný zvláštní režim nemají. V zajetí nemusí bojovat o potravu, mají pravidelný přísun a také vždy, kdy je to potřeba, veterinární ošetření,“ vysvětluje Martina Pelcová ze zooparku, proč se zvířata dožívají tak vysokého věku.
Na rozdíl od pobytu ve volné přírodě nejsou vystaveni stresu, případně je smečka či stádo jako přestárlé nemůže vyobcovat ze společenství.