Kolem něj natahuje krčky v lavicích 25 spolužáků. Je první školní den a jsme v 1. C v Základní škole Na Příkopech.

Jakmile prvňáci vyslechnou uvítací slova učitelky, popadnou kornouty, zacvakají fotoaparáty a děti s rodiči zase mizí ve dveřích.

Co čeká tyhle malé ve školním roce? „Například matematika podle metody profesora Milana Hejného, díky které se děti snaží na plno věcí přijít samy a víc se řeší logické úkoly. Tahle matematika děti baví," nastínila učitelka Petra Škaloudová.

První školní den s dětmi zažila už podvacáté a má dobrou představu, v čem jsou dnešní děti oproti minulé generaci jiné. „Děti jsou teď na mobilech a počítačích a je na nich znát, že málo chodí ven. Jsou méně obratné. Dříve když dělaly kotrmelce, jen to svištělo, teď vůbec. Mají také problém se šplhem a dalším," dodala učitelka. Na druhou stranu ale připustila, že jsou často obratnější ve vyhledávání informací a otevřenější vůči novinkám.

Například šestiletou Ellu Dixovou upřímně potěšilo, že bude na obědy chodit s čipem. „Mám takový tmavě modrý. Přihlásím se s ním a dostanu oběd," líbí se děvčátku, které začalo chodit do první třídy v Údlicích. Tamní děti budou chodit obědvat na učiliště, kde mají čipy místo stravenek delší dobu zavedené.

V Chomutově šlo včera do školy 564 prvňáčků. To je o 28 méně než loni. V celém Ústeckém kraji v lavicích prvně přivítali 9377 nových žáčků.