Ztratili jste někdy peněženku nebo klíče a nechali jste to být? Možná vaše věci dosud leží ve skladu na magistrátu.

Všechny městské úřady totiž vedou „Ztráty a nálezy“. Například v Chomutově mají nyní přes sedmdesát nálezů bez majitele. „Nejvíc toho odevzdávají strážníci, policie, Globus, České dráhy a pak samotní občané, i když ti spíše věci hledají než odevzdávají,“ říká mluvčí chomutovského magistrátu Tomáš Branda.

Naposledy se radoval Chomutovák, který na úřadě našel svoji peněženku s penězi a doklady. Poděkovat mohl Chomutovačce, která ji našla v parku a odevzdala.

Stálicí mezi nálezy jsou klíče, třeba v Klášterci nad Ohří tvoří zhruba polovinu evidovaných předmětů, podobně tomu je i v Kadani. Místnosti úřadu často zaplňují také ztracená jízdní kola.

Kuriozity

Ovšem mezi běžnými ztracenými předměty lze najít i opravdové kuriozity. Třeba v Kadani vedou v evidenci „relikvii neznámého původu“, což je nález ze zdejšího kláštera. V Klášterci zase někdo ztratil soudní rozsudky, k úředníkům doputovaly potraviny z místního Tesca, někdo si zapomněl odnést nákup domů.

V Chomutově si může majitel vyzvednout invalidní vozík nebo klubko vázacího drátu. Na úřad asi nebude spěchat vlastník několika páčidel, které přinesla policie. Rychle měl naopak jednat ten, kdo v Bille zapomněl nanukový dort, který také kdysi skončil ve ztrátách a nálezech.

Ovšem vždy nejde jen o úsměvné případy. „Použité oblečení, špinavé a zapáchající věcí se vozí na skládku. Injekční stříkačky a různé léky se likvidují přes speciální firmu,“ vyjmenovává některé z nich mluvčí.

Pokud se o nalezené věci jejich majitel nepřihlásí do půl roku, stávají se majetkem města. To si užitečné věci nechá, zbytek prodá nebo vyhodí. Může se stát, že nálezy daruje, podobně jako Chomutov věnoval nepoužité injekční jehly místnímu K–centru. Doklady putují na příslušný odbor, platební karty do banky.

Věci si může vyzvednout pouze jejich majitel, pokud nemá doklad o nabytí, musí předmět co nejpřesněji popsat. Někdy se stává, že se přihlásí více lidí, tak jako minulý týden v Mostě, kdy muž našel padesát tisíc korun. O tučný obnos mělo zájem hned několik „pravých“ majitelů.