Tradiční umění a tvrdá řehole pro všechny zúčastněné nebo obyčejné týrání zvířat motivované touhou po zisku? V řadě zemí v současné době probíhá vášnivá diskuze mezi zastánci a odpůrci cirkusů se zvířaty, světové metropole jako Řím, Vídeň či Londýn je ze svých bran vykázaly. Teď se k nim možná přidá i Klášterec nad Ohří, jehož žákovské zastupitelstvo by chtělo zákaz ve městě prosadit.

Zastupitelé – studenti si zákaz cirkusu zvolili jako jedno z hlavních témat, kterému se chtějí příští rok věnovat a o jehož podporu požádají oficiální městské zastupitelstvo. Jejich snahu motivuje etika a ochrana zvířat, kterou podle nich cirkusy postrádají. „Je to přežitek z minulosti. Pro naši zábavu se musí cvičit zvířata, jejichž drezúra je dlouhá a zahrnuje dlouhodobé fyzické tresty,“ popisuje motivaci iniciátor návrhu Vojtěch Kutílek. Žákovští zastupitelé kritizují kromě fyzického násilí i podmínky, ve kterých zvířata žijí.

Zlatý tygr je chloubou cirkusu Arlet.
Cirkus Arlet se v Otvicích pochlubí se zlatým tygrem

„Prostory pro jejich chov jsou absolutně nedůstojné,“ myslí si Kutílek. Mladí zastupitelé teď mají před sebou několik měsíců práce. „Máme vytvořené pracovní skupiny, komunikujeme s organizací Svoboda zvířat, která pořádá celorepublikovou kampaň,“ říká Kutílek. Hotovo by mělo být do jara, kdy mladí politici, pokud se dohodnou mezi sebou, předají finální návrh městským zastupitelům

„Zastupitelstvo se návrhem bude zabývat. Musíme se seznámit se všemi zákonnými souvislostmi, na které by případný zákaz cirkusů doléhal,“ podotýká mluvčí města Adéla Václavíková. Zda pro svůj záměr najde mládež podporu, je zatím velkým otazníkem. Jisté ale je, že o diskuzi nebude nouze. „Některé zastupitele návrh zaskočil, jiní s ním ale problém nemají a podpořili by ho,“ dodává klášterecká mluvčí.

Berousek original cirkus Sultán
Berousek original cirkus Sultán zve Chomutovany pod šapitó

„JE TO TÝRÁNÍ ZVÍŘAT“

V současné době vede organizace Svoboda zvířat kampaň za plošný zákaz cirkusů se zvířaty v České republice. Sbírá podpisy pod petici, kterou chce předložit parlamentu. Zatím jsou pod ní skoro čtyři tisíce podpisů z nutných 10 tisíc.

„Cirkusy jsou přežitek a prohřešek nejen proti řádnému chovu zvířat, ale i proti dobrému vkusu vůbec. Vymizením těchto jevů nevznikne žádná škoda na tradicích či kulturním dědictví, které by stály za řeč,“ myslí si například profesor Stanislav Komárek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a jeden z propagátorů republikové kampaně.

Cirkus Carini
Cirkus Carini hraje v Chomutově

Cirkusy se zvířaty jsou úplně zakázány v deseti zemích Evropy. Rozmach naopak zažívají takzvané nové cirkusy, kde je v hlavní roli člověk. Představují nejen dechberoucí akrobacii v náročných choreografiích, ale i komická či kejklířská vystoupení.

Více informací o projektu Cirkusy bez zvířat najdete na www.cirkusybezzvirat.cz.