O případu, který se stal ve čtvrtek 2. února dopoledne, informovala v neděli 5. února Horská služba ČR.  „Jednalo se o zásah, který vzhledem k masivnímu krvácení vyžadoval opravdu velmi rychlé jednání,“ řekl zasahující záchranář Jan Šimeček. Zásah od příjezdu Horské služby na místo po předání do lékařské péče německým kolegům netrval ani třicet minut.

Německý 55letý lyžař po pádu na lyžích zůstal ležet v bezvědomí. Duchapřítomní čeští lyžaři, kteří pád viděli, okamžitě zavolali pomoc. „Z prvních informací po telefonu od turistů nebylo zcela jasné, co se stalo. Jasné bylo, že je muž v bezvědomí a že silně krvácí,“ popsal Šimeček.

Na místo ihned vyrazili horoslužebníci na sněžném skútru se saněmi. Po prvotním ohledání raněného, který se před příjezdem Horské služby z bezvědomí probral, diagnostikovali záchranáři zlomenou spodní čelist a masivní krvácení z úst. V průběhu zastavování krvácení se spojili s německými kolegy na dispečinku Chemnitz, informovali je o situaci a vzhledem k velké krevní ztrátě se dohodli na transportu do německé nemocnice vrtulníkem.