Od začátku letošní sezony nenajdou návštěvníci u pokladen pytlíky s krmením, které mohli dříve zakoupit. Ten, kdo chce krmit, může využít jen krmné automaty rozmístěné po zooparku.

Hlavním hnacím motorem k tomuto kroku bylo úmrtí ani ne dvouleté samice soba polárního, kterou přivezli do zooparku na začátku loňského března.O měsíc později bylo sobí mládě mrtvé. Pitva ukázala, že měla plný žaludek bílé hmoty z rohlíků, která byla zkvašená. Udusilo ji to a otrávilo zároveň. „Návštěvníci navíc neustále porušovali pravidla. Krmení zakoupené u pokladny nosili po celém zooparku a krmili jím jiná zvířata, než pro které bylo určeno," poukázala na další impuls mluvčí zooparku Martina Pelcová.

„Zoopark je tu třicet pět let a stále se opakuje to samé. Zoolog musí průběžně léčit ovce, kozy, propichovat jim břicha, aby jim ulevil a podávat léky. Týden mají bolesti, protože je někdo krmil, čím neměl," zlobila se ředitelka Podkrušnohorského zooparku Iveta Rabasová krátce po úmrtí mladé sobí samice.

„Ještě hůř na tom bývají sobi a losi, kteří mají složitý trávicí systém," dodala. Sami chovatelé přitom zvířatům odměřují speciální krmné dávky s pečlivostí alchymistů. Přílišné dávky krmiva nebo dokonce z domova donesené rohlíky jejich snahu naprosto zmaří, hlavně však uškodí zvířatům.

Nový systém krmení s využitím krmících automatů má pomoci chovatelům kontrolovat množství prodaného krmiva. „Navíc dítě či dospělý dostane krmení přímo do dlaní. Nehrozí tak to, že by s krmením v dlaních někdo procházel celý park, aby nakrmil jiné zvíře," vysvětluje Pelcová. Podle ní se navíc dají dávky omezovat také tím, nakolik se automat naplní. „V případě, že bude automat prázdný, je už krmná dávka pro daný den vyčerpána a peníze vypadnou zpátky ven," poukazuje na další výhody.

Krmných automatů je v zooparku hned šest a jsou umístěny pravě tam, kde se smí krmit. Po jednom najdete na statku, u Kamenného rybníka, v dětské zoo a v průchodu voliérou vodního ptactva. Dva jsou pak umístěny u poníků.

Někteří návštěvníci zooparku nová pravidla plně chápou jiní nadávají. „Máme negativní i pozitivní ohlasy," svěřuje se Pelcová. „Někteří lidé nadávají, že jsme zrušili to nejhezčí, to co se jim nejvíc líbilo, jiní chápou, že jde o zdraví zvířat," dodala.

„Ano každý si řekne jeden rohlíček žádnému zvířátku neuškodí, ale představa, že si to řekne padesát lidí, to už mi přijde dost," říká jedna z návštěvnic Dagmar Matušíková. Právě ona s automaty souhlasí. „Je tam omezená dávka, asi možná dost malá za deset korun, ale kdyby to byl pytlík jako hrom, tak to stejně účel plnit nebude," dodává.

„Nikdy jsem nekrmila zvířata ničím jiným a to ani jiné, které měli výslovně napsáno „Nekrmit, zabíjíte mě". Ale pokud to mládě umřelo na čerstvé jídlo, tak si myslím, že to nevyřeší zrušení pytlíků k prodeji u pokladny. Mě se ty automaty nelíbí. U kachen toho vypadlo tak málo, že to syn nasypal a než doplavaly ostatní neměl už nic a ani jim nezbylo," vyjádřila svůj názor Eva Bursíková.