Známý radní v útoku


Oznámení podal předseda dozorčí rady zooparku Pavel Karel Markvart, jinak také známý radní za ODS. Konkrétně je směřované na Ivetu Houfovou (Rabasova partnerka), Michala Kasla (zastupitel za Stranu zelených), Milana Kindla (Rabasův velký obhájce po jeho odvolání), Františka Rubeše a Marii Svobodovou.


Nadace původně vznikla na podporu zooparku. Patří ji některé pozemky v areálu a také několik soch. Zoopark všechno stále využívá bezplatně a za souhlasu nadace. Jenže podle Markvarta už členové nadace se zooparkem nekomunikují a tak nad ní nemá žádnou kontrolu.


Neprůhledné hospodaření?


Dozorčí rada se pustila do několikaměsíčního pátrání a výsledkem je právě zmíněné trestní oznámení. „Existuje podezření, že hospodaření NOFE je neprůhledné,“ píše ve své tiskové zprávě zoopark. „Vyplývá to z kontrol účetnictví zooparku a ze záznamů krajského soudu.“
Iveta Houfová připouští jediné pochybení – nadace zapomněla na krajský soud posílat výroční zprávy. „Ale existují a pošleme je dodatečně. Zbytek je nesmyslné obvinění, všechny dokumenty jsou v pořádku a k dispozici,“ dodává.


Jde o pozemky nebo o Kindla?


Podle Přemysla Rabase, který je čestným členem nadace a byl u jejího zrodu, se město pouze snaží získat pozemky v zooparku, které patří nadaci. „Přitom zoopark je stále využívá a nadace mu v tom nijak nebrání a ani nechce,“ diví se.

Jak Rabas prozradil, nové vedení zooparku se asi před půl rokem snažilo nadaci dokonce ovládnout tak, že bez vědomí současných členů chtěl do správní rady dosadit své lidi. „To jim ale krajský soud zakázal, protože nezjistil, že by současná správní rada něco zásadního porušila,“ dodal.


Pozemky mají podle něj hodnotu desítek milionů. Nadace je odkoupila po dlouhé tahanici okolo plánované stavby supermarketu v roce 2001. Ten měl stát právě blízko zooparku a Rabas jako jeho ředitel proti tomu tehdy hodně bojoval.


Houfová dodává další neoficiální důvod – podle ní se kauza vytahuje právě teď proto, že mezi členy správní rady je i Milan Kindl. Ten ostře vystupoval proti radnici nejen po odvolání Rabase, ale také v kauze pronájmu Kamencového jezera. Jenže teď je sám zapleten do kauzy na plzeňské právnické fakultě a jeho pozice renomované osoby je tak hodně oslabená.


To nakonec připouští i dozorčí rada zooparku v čele s Markvartem. V tiskové zprávě doslova píší, že trestní oznámení podali „i s přihlédnutím k tomu, že předseda správní rady NOFE Milan Kindl je i v jiných sférách své činnosti podezřelý z podvodů…“