V Podkrušnohorském zooparku se vylíhlo mládě orlosupa bradatého. Prozatím se o něj pečlivě stará chovatel Petr Hora, v nejbližších dnech ale bude převezeno k náhradní orlosupí matce do Rakouska, která umí odchovávat mláďata.

A radost může být dvojnásobná. „Samice snesla do hnízda vejce již v polovině ledna a brzy jsme ho umístili do líhně, kde se inkubovalo 58 dní," popisuje dlouhé líhnutí malého dravce Hora. Koncem února ovšem snesla samice druhé vejce. To zoologové nechali v hnízdě a supí matka na něm ještě sedí. A v zooparku napjatě čekají, zda se vylíhne druhý malý dravec.

Pokud se narozené mládě podaří úspěšně odchovat, bude to velký úspěch. „Jako jeden z nejvzácnějších evropských dravců je orlosup bradatý zařazený do Evropského záchovného programu, jeho počty ve volné přírodě klesají. V zooparku chováme orlosupy od roku 1999 a přestože samice již několikrát vejce snesla, mládě se prozatím odchovat nepodařilo, " dodal Petr Hora.

Orlosup bradatý zařazený do seznamu CITES musí mít odjezdem své vlastní doklady a čip. Přísná pravidla mají zabránit nelegálnímu obchodu se zvířaty. I mládě vylíhlé v zooparku bude po celý život provázet potvrzení o původu a každý případný přesun do jiného chovného zařízení bude předem povolen a zaznamenán.

Mládě váží momentálně 138 gramů, za několik let z něj ale bude dravec o váze až 7 kilogramů (srovnejte obrázky dole). Orlosup bradatý je velký dravec z čeledi jestřábovitých. Hnízdí na skalních útesech ve vysokých horách na území jižní Evropy, Afriky, Indie a Tibetu. Živí se převážně kostmi, které rozbíjí o skály, a mršinami. Má proto též přezdívku „rozbíječ kostí" nebo „čistič alpských lučin".

Drobné mládě vzácného ptáka váží momentálně 138 gramů, v dospělosti už to takový drobeček ale nebude může mít až 7 kg.

Orlosup bradatý