V zooparku stály osm let, loni je museli schovat. Teď navíc za porušení autorských práv dostal zoopark pokutu.

Řeč je o třech zhruba půlmetrových sochách z kameniny, které stávaly u tuleňů. Vytvořil je sochař Vojtěch Návrat, inspirovaný postavičkami ze známého filmu Ropáci Jana Svěráka.

To se však nelíbilo výtvarnici Barboře Šalamounové, která v roce 2008 požádala o odstranění soch a v roce 2009 zoopark zažalovala. Šalomounová byla autorkou „původních“ ropáků a nelíbilo se jí využití ani realizace ropáků v zooparku.


Pokuta 150 tisíc


Soud jí dal za pravdu a zoopark musí zaplatit sto padesát tisíc korun. „Podkrušnohorský zoopark již soudem určenou částku zaplatil a paní Šalamounová na základě darovací smlouvy chce zooparku věnovat finanční dar v hodnotě padesát tisíc korun,“ uvedla v reakci na rozsudek ředitelka zooparku Iveta Rabasová.


Omluva nepomohla


Ředitelka dodává, že se už od roku 2008 pokoušela se sochařkou domluvit a spor smírně ukončit, ale to se přes nabízenou omluvu nepodařilo. Šalamounová trvala na finanční satisfakci a obrátila se na soud. Ústecký krajský soud dal sochařce za pravdu, že šlo o porušení autorských práv.

Sochy nechal do zoo nainstalovat jeho bývalý ředitel Přemysl Rabas. „Měl jsem souhlas ideového tvůrce ropáků Jana Svěráka. Kdybych věděl, že je zde spoluautorka, rozhodně bych ji o souhlas požádal,“ uvedl Rabas před rokem.

Na žádost sochařky je z expozice odstranil tehdejší dočasný šéf Roman Smetana.

Ropák je fiktivní zvířátko ze Svěrákova ceněného studentského filmu, které se usadilo ve ekologicky zdevastovaných severních Čechách a živilo se uhlím a pochutnávalo si na umělé hmotě. Za film dostal Svěrák studentského Oscara, z ropáka se stal symbol zdevastovaného životního prostředí.