Po více než třiceti letech chybí ve výbězích chomutovského zooparku vlk. Chovatelé se rozhodli v neděli ráno pro eutanazii posledního zástupce této šelmy. Přiměl je k tomu zdravotní stav zvířete, který se v posledních dnech zhoršoval. Podle vyjádření zooparku s tím nemá nedávný incident, kdy se vlk zamotal na desítky minut do elektrického ohradníku, nic společného.

Poslední vlk eurasijský.

U šestnáctiletý samce vlka eurasijského se zhoršené zdraví projevovalo už delší dobu, čehož si všímali i návštěvníci. „Při naší návštěvě na konci června vlk jen polehával pod stříškou. A vypadal strašně smutně. Bylo nám ho moc líto,“ popsala pravidelná návštěvnice zooparku Lenka Hlubiňáková z Chomutova. Vlk trpěl podle veterinářů řadou problémů, které se pojily s jeho nadprůměrně vysokým věkem, například artrózou. Měl ale i problémy s oběhovým systémem.

V posledních dnech pak vlk přestal přijímat potravu, což je podle chovatelů vždy známka toho, že zvíře je s životními silami u konce. Proto se rozhodli v neděli ráno pro veterinárně vedenou eutanázii „Vzhledem k jeho aktuálnímu stavu i věku bylo uspání jedinou možnou a správnou formou odchodu,“ říká hlavní zoolog zooparku Miroslav Brtnický.

Nehoda s ohradníkem odchod zvířete neurychlila

Unavený vzhled vlka v posledních týdnech přisuzovala řada návštěvníků dubnové nehodě, kdy se zamotal do elektrického ohradníku. Zvíře v něm zůstalo téměř hodinu a po celou dobu dostávalo pravidelně rány elektrickým výbojem. „Připadalo mi, že od té doby hůře chodí. Přestože jsem četla, že podle veterinářů je zvíře v úplném pořádku, vůbec mi to tak nepřišlo. Byl úplně apatický,“ myslí si návštěvnice Jitka Krásová.

Veterinářka Vladimíra Habětínová, která u uspání zvířete asistovala, ale odmítá, že by odchod zvířete incident uspíšil. „To s tím nemá vůbec nic společného. Vzhledem k jeho věku byla už předtím spíš otázka času, kdy se jeho zdravotní stav stane neúnosným,“ potvrzuje Habětínová. V průměru žije vlk eurasijský ve volné přírodě 10 let, v zajetí pak o něco déle. Chomutovský vlk patřil k pěti nejstarším jedincům svého druhu chovaných v zoologických zahradách.

O vlky zoopark přijít nechce

S úmrtím posledního vlka ale jejich chov v Chomutově nekončí. Vedení zooparku by ho chtělo obnovit. „Vlky budeme chtít chovat pořád,“ potvrzuje ředitelka Věra Fryčová. Do původního výběhu se ale nevrátí, podle Fryčové zoopark nechá vybudovat nový a větší výběh.

Chov vlků v Podkrušnohorském zooparku začal v roce 1985 příchodem vlka eurasijského ze zoo Olomouc. Poslední vlk, který v neděli 22. července zemřel, se narodil v povodňovém roce 2002 v pražské zoo.
zdroj: Zhodnocení chovu vlka (Canis lupus) v ČR, Zdenka Průšová