Přebudovaná expozice s plazy a želvami je na původním místě v dětské zoo. Naprosto se ale změnila. Původně nezajímavou betonovou stavbu překryl tunel, který nabídne v létě vítané osvěžení jak zvířatům, tak návštěvníkům. Působí jako skalní masiv obrostlý zelení, vedle kterého vytéká voda a v kaskádě padá do jezírka. Jeho vrchní část má podobu vymletého břehu s kusy kamenů a kořeny. Osázené je také vodními rostlinami. Menší jezírko s vodní zelení je také před vstupem do pavilonu.

Nové útočiště si užívá celkem sedmnáct želv bahenních. „Je to jediný původní druh želv, který se volně vyskytuje v Česku. Navíc je u nás chráněný,” podotkl chovatel Jaroslav Staněk.

Chomutovský zoopark otevřel nové medúzárium.
Chomutovský zoopark otevřel medúzárium. Jako jediná zoo v České republice

V dalších teráriích návštěvníci najdou 23 suchozemských želv všech čtyř evropských druhů. „Jsou tam želvy zelenavé, stepní, vroubené a žlutohnědé,” vyjmenoval další z chovatelů. „Také máme čtyři zmije obecné – jednu samici a tři samce,” doplnil. Brzy možná přibydou také ještěrky perlové.

Chovatelé oceňují, že mají zvířata více prostoru pro pohyb a také více úkrytů. Želvy mohou klást vejce do písčitého břehu a výhodou je, že nebude potřeba, aby zimovaly jinde, jako to bylo dosud.

Návrh nové podoby venkovní expozice zpracoval architekt Jiří Gábriš, který podobný prostor navrhl i pro plzeňskou zoo a zkušenosti má i z vídeňské zoologické zahrady. Sám se také podílel na stavbě. Při své práci využil poznatky zdejších chovatelů.

Čápům v chomutovském zooparku se narodila mláďata.
OBRAZEM: Máme čápata, hlásí chomutovský zoopark. Z hnízda už zvědavě vykukují

„Zvířata se tady v létě dost přehřívala, protože chybělo jakékoli zastínění a teplota přes ta skla stoupala hodně vysoko. Želvy proto byly většinu léta zahrabané a návštěvníci je neviděli,” zmínil architekt, s čím bylo potřeba si poradit. „Navíc tu nebylo příjemné prostředí ani pro návštěvníky, takže vytvořit tunel byl logický začátek,” doplnil.

Práce na přestavbě začaly loni s cílem udělat expozici atraktivnější a technicky vyspělejší. „Jde sice o méně náročná zvířata, která se dají chovat i doma v malých teráriích, ale my jsme zoologická zahrada. U nás by měla mít daleko lepší podmínky,” uvedla ředitelka zooparku Věra Fryčová. „Ty teď mají, navíc v podobě atraktivnější pro návštěvníky,” doplnila.