Na planetě Zemi žije stovky milionů let. Do Chomutova se ale tento živočišný druh dostal teprve nedávno. Zoopark otevřel novou a netrpělivě očekávanou expozici medúz, kde se v osmi akváriích vznáší na sto šedesát mladých žahavců osmi druhů. Podobnou expozicí se nemůže chlubit žádná jiná zoologická zahrada v České republice.

Na přípravě pavilonu pracoval zoopark už od konce léta. Oblá akrylová akvária nechal vyrobit na míru v Japonsku. O ideální vodní prostředí se postaral profesionální chovatel z Prahy. Ten do akvárií následně také nasadil medúzí “mimina” roztodivných tvarů a velikostí.

Medúzy patří k atraktivním tvorům mořských akvárií.
Zařídit moře v akváriu není snadné. Chomutovské medúzárium otevřou až napodruhé

Podle ředitelky zooparku Věry Fryčové bylo vybudování nové expozice v místě bývalého noktuaria výzvou. Náklady dosáhly 2,6 milionů korun. "Byl to velice náročný projekt, naší snahou ale je neustále expozice obnovovat,” nastínila při slavnostním otevření.

Z Evropy, Asie i Afriky

Všechny medúzy jsou z oblasti palearktu, na kterou je zoopark zaměřený. Jedná se o oblast zahrnující Evropu, Asii a severní Afriku. Pocházejí tedy ue Středozemního, Baltského nebo Severního moři, a případně z okrajových oblastí Rudého moře či Atlantiku.

Chovatelé v zooparku se teď trénují v péči o nový živočišný druh. Dali se například do chovu miniaturních krevet, kterými se medúzy živí. "Dají se pak do akvárií, kde budou cirkulovat spolu s medúzkami. Medúza nemá oči, uši ani mozek. Čeká na potravu, a když ta k ní připluje, zachytí ji chapadly a těmi ji transportuje do žaludku umístěného pod kloboučkem,” nastínil profesionální chovatel a majitel firmy Jelly Tech Adam Krampera.

Jediný druh, který si nevystačí s krevetami, je v zooparku medúza japonská. "Jsou to kanibalky. Požírají ostatní, takže je potřeba jim nejméně jednou za dva týdny namixovat nějaký větší druh medúz,” prozradil zajímavost Krampera.

Druhy medúz v zooparku:

medúza měsíční (Aurelia aurita)
talířovka kompasová (Chrysaora hysoscella)
medúza lactoide (Eirene lactoides)
medúza canonball (Stomolophus meleagris)
medúza upside down (Cassiopea andromeda)
medúza japonská (Chrysaora pacifica)
medúza luteum (Rhizostoma luteum)
medúza Australian Spotted Lagoon (Mastigias papua)

Další výzvou bude pro chovatele udržet perfektně vyvážené vodní prostředí a naučit se nejméně jeden druh rozmnožovat, aby nebyl zoopark závislý jen na umělém vysazování. Medúzy se totiž dožívají jen jednoho, maximálně dvou let.

Do podmořského života medúz nahlédne veřejnost poprvé v pátek 20. ledna v době od 9 do 17 hodin. O víkendu pak navážou komentované prohlídky, na které je ale třeba si předem rezervovat místo.

Medúzy patří k atraktivním tvorům mořských akvárií.
Medúzárium a jezírko pro želvy. Chomutovský zoopark buduje nové atrakce

Vedení města očekává, že bude mít novinka úspěch. "Zoopark je místem, které mají Chomutováci rádi, a myslím, že jim tohle udělá radost,” řekl náměstek primátora David Dinda. Využití bývalých prostor noktuaria novým způsobem viděl jako nezbytné. "Toto místo už lidi netáhlo, jen procházeli rovnou do zoo, teď budou mít opět důvod se tu zastavit,” poznamenal.

Do budoucna mají pobyt v pavilonu zpříjemnit ještě relaxační křesla, ze kterých bude pozorování medúz ještě lepší.

Zoopark Chomutov je první zoologickou zahradou v zemi, která má medúzárium. Naprosté prvenství má ale pražské Obchodní centrum Arkády, které si ho nechalo vystavět už dříve a v daleko větším měřítku. Nabízí podívanou na více než deset tisíc medúz ve 38 akváriích. I tuto expozici připravil Adam Krampera se svou společností. První zoo, která se pustila do chovu medúz, je Zoo Praha. Ta má však jen jedno akvárium, nikoli souvislý set akvárií považovaný za medúzárium.