Výběh je plánovaný nad dětskou zoo v sousedství želvária. „Zázemí celé expozice bude na zhruba 4000 metrech čtverečních, které bude rozděleno na dvě velké části a třetí menší. Plánujeme totiž, že pořídíme samici a samce, a ti jednou budou mít mládě, tak abychom je mohli oddělovat,“ nastínila ředitelka zooparku Věra Fryčová. „Počítáme také s menšími vodními prvky, protože tygři mají rádi vodu, a dále s pochozí lávkou,“ doplnila.

Na novou expozici už si zoopark nechal zpracovat studii, následně bude vypsáno výběrové řízení na zhotovitele projektové dokumentace. Samotná stavba má odstartovat v příštím roce, na který připadá 50. výročí založení zooparku. Stranou na ni má zhruba 40 milionů korun.

Původně měly práce začít na sklonku letošního roku, záměr ale zpozdilo několik faktorů. „Museli jsme v místě zajistit geologické průzkumy, přičemž geolog zjistil, že podloží vyžaduje ještě dva pokusné vrty,“ nastínila ředitelka. Ty ovšem není možné provést v nejbližší době. V nedaleké expozici totiž přišlo na svět mládě charzy žlutohrdlé, které potřebuje klid. „Vrty způsobují vibrace, a když se charza narodí, je to vzácná záležitost, proto jsme museli vše odložit,“ vysvětlila.

Zoopark Chomutov se jako vůbec největší zoologická zahrada v České republice specializuje na palearktickou oblast. Proto tam nejsou k vidění velká exotická zvířata jako sloni a žirafy. Právě tygr ussurijský by tak mohl patřit k atraktivnějším druhům pro návštěvníky.

Tygr ussurijský

  • je nejmohutnější suchozemská šelma hned po ledním medvědovi a medvědovi hnědém
  • původně žil na rozsáhlém území mezi Bajkalem a pobřežím Tichého oceánu, v současnosti obývá takřka výhradně omezené území východního Ruska
  • je zařazen na listinu ohrožených IUCN a klasifikován jako ohrožený druh
  • délka jeho těla dosahuje 165 až 220 centimetrů a váha dospělého samce bývá kolem 300 kilogramů, v zajetí až 400 kilogramů
  • ve volné přírodě se dožívá až 15 let, v zajetí až 20 let

„Je to jedna z největších šelem a zoopark si ji zaslouží. Jeho návštěvnost rok od roku roste,“ zdůvodnil náměstek primátora Chomutova Milan Petrilák, který má zoopark ve své gesci.

Z velkých šelem jsou v Chomutově chovaní také medvědi, kteří mají prostorný výběh s rybníkem. Ze dvou původních párů samců a samic už ale zbyli pouze dva jedinci, kteří tam v klidu dožívají.

V minulosti byl v areálu vyhledávaný také výběh s vlky. Poté co musel být poslední vlk kvůli špatnému zdravotnímu stavu uspaný, zůstal prostor prázdný. Vlci se tam vrátit nemohou, protože je podle dnešních kritérií pro jejich chov nevhodný. Záměr vybudovat nový a větší na jiném místě zatím ale zůstává ve frontě úkolů do budoucna.

Mohlo by vás zajímat: Městské sklepy v Jirkově nově online. Zážitková cesta podzemím na dosah ruky

Virtuální prohlídka městských sklepů Jirkov | Video: Město Jirkov