Více než půl milionu korun poslali lidé během čtyř dní chomutovskému zooparku. Zapojili se totiž do akce s názvem Solidárek, kdy mohou posílat jakkoli vysoké částky včetně drobných, aby zoopark ochránili před ekonomickým kolapsem. S milionovými ztrátami bojují kvůli dlouhodobé uzávěře také zoo v Ústí nad Labem a Děčíně. Proto i tam rozšiřují rejstřík přijímané pomoci.

Solidárek například umožňuje, aby lidé naplnili misku, krmítko, žlab či kbelík jimi zvoleného zvířecího oblíbence. „Potvrdili jsme si, že mnohem raději přispívají na konkrétní zvíře než na účet,“ zmínila ředitelka Zooparku Chomutov Věra Fryčová. „Můžou si vybrat, komu přilepší a poslat větší částku, nebo klidně i padesátikorunu. I to je hezké. Vždy, když celková částka přesáhne zajímavé číslo, máme radost a voláme si s kolegy,“ doplnila.

Chomutovský zoopark už kvůli uzávěře přišel o dva a půl milionu korun. Zastavil proto nákupy a odsouvá investice, pokračují jen nutné opravy a úpravy výběhů.

Ústecká zoo měla na konci roku ztrátu kolem tří milionů korun, a i když ji magistrát díky příspěvku snížil na 1,2 milionu, červená čísla se s každým dnem uzávěry dále prohlubují. „Řešíme to tak, že jsme stejně jako ostatní zoologické zahrady podali žádost o dotaci na Ministerstvo pro životní prostředí a budeme žádat zřizovatele o doplatek. Současně nám velmi pomáhá veřejnost, což je pro nás klíčové,“ uvedl tiskový mluvčí Matěj Kynšt. „Přispívá prostřednictvím adopcí, patronace i materiální podporou. Nosí ovoce, zeleninu, seno a také okus. Jedná se o listí a větvičky z ovocných stromů, když někdo kácí nebo prořezává strom na zahradě. Využíváme je pro přežvýkavce a některé druhy opic,“ doplnil.

V dalších dnech chce ústecká zoo přes e-shop spustit mikrosponzoring. Peníze přednostně využívá pro nezbytný provoz, péči o zvířata a havarijní opravy. Vše ostatní musí počkat.

Pomoc veřejnosti oceňuje také Zoo Děčín, která byla na konci února ve ztrátě 750 tisíc korun a nabízí řadu možností, jak jí může být pomoženo. Jedná se například o Dobrolístky, kdy si příznivci předplácejí jednodenní návštěvu a přidávají něco navíc, virtuální samolepky, adopce i drobné příspěvky.

„Stane se třeba, že dědeček pošle stovku a do poznámky připíše: Není to velká pomoc, ale aspoň nějaká,“ ocenila dobrou vůli mluvčí Alena Houšková. „Když se nedávno dostaly ven informace, jak jsou na tom zoologické zahrady špatně, začali lidé nakupovat věci z našeho e-shopu v míře, jakou nepamatujeme. Museli jsme povolat zpátky pokladní, i když stále zůstáváme zavření. Frčí hlavně náš medvěd Bruno, takže si lidé pořizují trička s ním, nákrčníky, ale třeba i drobnosti jako pexeso a reflexní pásky,“ dodala.

Počínaje úterým 30. března zoologická zahrada zveřejní také seznam přijímané materiální pomoci. Na rozdíl od ústecké zoo na něm ovšem nebude čerstvé ovoce a zelenina, ale nářadí, dezinfekce nebo trvanlivé krmivo.

Ze všech tří oslovených zoologických zahrad zní, že neplánují zbavit se zvířat. „Nebudeme je přesouvat jinam ani utrácet,“ potvrdila Houšková. Uhájit si chtějí také všechny pracovníky.