Co byste z příštích čtyřech letech z pozice starostky ráda změnila a proč?
Chtěla bych na radnici vrátit otevřenost, slušnost a vzájemný respekt, protože jsme se během zastupitelstev někdy setkávali s hodně osobními útoky.

Co je pro koalici strategickým projektem příštích čtyř let?
Rádi bychom prosazovali pět stěžejních bodů z našeho programu. Patří mezi ně odpovědné hospodaření města, aktivní řešení bytové politiky města a otevřenost v komunikaci, například chceme posunout konání zastupitelstev na pozdější čas, aby byla otevřená veřejnosti. To někdy bývalo kritizováno. Dále chceme pracovat na rozvoji ve všech oblastech města, jak například v sociální, tak dopravní a podporovat komunity od těch nejmenších až po nejstarší. To je velký rámcový program, který budeme rozpracovávat v našem programovém plánu koalice. Rozpracujeme také programový plán rady i zastupitelstva a budeme rádi, když se vyjádří všichni napříč politickým spektrem. Budeme se snažit zapracovat i některé z bodů současné opozice.

Starostka Jirkova Darina Kováčová
FOTO: Jirkov povede historicky poprvé starostka – Darina Kováčová z ANO

Je něco, na co byste rádi po minulém vedení navázali a něco, čeho byste se chtěli vyvarovat?
Za sebe i za své kolegy z ANO nemůžeme říct, že by minulé vedení a minulý starosta dělali všechno špatně, to jsme nikdy neříkali. Je tady spousta dobrých věcí, snažili se o rozvoj města, čerpali dotace, budovali městské divadlo a tak dále. Nicméně určitě znovu otevřeme a projdeme projekty, které mezi občany vyvolaly velkou diskuzi. Jde o infocentrum a přestavbu budovy, kde sídlí komerční banka. Nevím, jestli navážeme, jsou tam třecí plochy. Infocentrum už je v běhu, ale druhý projekt ještě otevřeme.

Co jde podle vás největší problém v Jirkově?
Myslím si, že nejvíc obyvatele tíží bezpečnost a bytová politika, to jsou velká témata. Nízké ceny bytů a přísun obyvatel z jiných částí republiky i mimo republiku. Místostarostka Dana Jurštaková se dlouhodobě snaží o změnu v zákonech a my v tom budeme určitě pokračovat dál. Lidi ale také trápí drobné věci, které se jich přímo dotýkají: špatné chodníky a silnice, které jsou přímo před jejich domy.

Tunel mezi Žatcem a Chomutovem.
Už nebude nejdelší. Tunel mezi Chomutovem a Žatcem brzy přijde o primát

Na co podle vás může být Jirkov pyšný?
Bude to znít jako klišé, ale pro mě je srdcovou záležitostí zámek Červený Hrádek.