Volby jsou jedinou příležitostí, jak v Chomutově něco změnit! Měl by se provětrat zatuchlý vzduch na radnici! To jsou jen dvě ukázky z diskuze na našich webových stránkách. Je jich tam daleko víc. A právě na tuto náladu sází nové politické strany – doufají, že Chomutováci budou chtít něco změnit a zvolí jiné strany než ty vládnoucí.


Strany vzniklé z nespokojenosti


Nejvíc je to cítit z úplně nových místních stran, založených „zezdola“. Třeba volební strana PRO Chomutov je složená hlavně z kritiků radnice a vznikla v podstatě z nespokojenosti s její politikou. Obyčejní občané se na kandidátce spojili s lidmi ze Strany zelených.

Stejné pohnutky jsou podstatou i další místní strany, která je má dokonce v názvu, jsou to Nespokojení občané! Hesla na jejich plakátcích, webu i všechny jejich projevy jsou jasně namířená proti radnici.

Koho volit?

Chomutovský deník vám v rozhodování pomůže. Chystáme mimořádnou přílohu ke komunálním volbám. Lídři všech stran tu budou mít možnost představit, co s městem zamýšlejí. Čtěte Chomutovský deník v pondělí 11. října.


Sází na změnu


Ale i nové strany, které slavily úspěch v parlamentních volbách, hrají na to, že voliče k urnám povede hlavně touha změnit současnou situaci. Věci veřejné to dávají najevo jasně – stačí si přečíst slogan v inzerátu na dnešní třetí straně. Kdo by snad pochyboval o tom, jak je to myšleno, stačí nakouknout do stranického časopisu. „Kdybych usedla do čela Chomutova, jako první bych nechala prošetřit hospodaření,“ říká v něm jednička na kandidátce VV Blanka Zahálková.

TOP09 je sice opatrnější, co se vyhranění proti radnici týče, ale i ona sází na „novost“. Heslo na plakátech je výmluvné: Chomutov potřebuje nové lidi.


Město mění i ODS


Přestože většina hesel o změně je namířená hlavně proti místní politice ODS, je to právě ona, která má na plakátech podobné heslo. „Měníme Chomutov pro vás,“ říkají kandidáti.

Význam je ale jiný – snaží se lidem naznačit, kolik se toho ve městě změnilo v dobrém za jejich vlády. Vlajkovou lodí je samozřejmě velký areál na Zadních Vinohradech za stovky milionů korun.

Vyjde to?


Sázka na hlad po změně je logická a má šanci na úspěch. Jednak vychází z obecné nálady mezi lidmi, kteří mají po krk české politiky posledních let. Nakonec Věcem veřejným i TOP09 to v parlamentních volbách vyneslo významný úspěch a účast na vládě.

A pak jsou tu specifika Chomutova, která podobným snahám hrají také do karet. Ve totiž poslední roky bují atmosféra nespokojenosti.

Tu spustilo na jaře roku 2008 odvolání Přemysla Rabase z funkce ředitele zooparku. Radnice neuměla odvolání oblíbeného Chomutováka ani pořádně vysvětlit a zvedla se první vlna nevole. Tu pak umocnil především kontroverzní pronájem Kamencového jezera, další drobné kauzičky už jen pomáhaly negativní obraz současného vedení města rozšiřovat mezi lidmi.

Cejch „prospěchářů“ dostala především ODS, sociální demokraté zůstali tak trochu stranou, přestože se na vládě nad městem podíleli také.

A do této atmosféry teď vstupují strany, které slibují, že „to bude jinak“. Všechno nasvědčuje tomu, že by měly mít úspěch. Jenže na místě jsou i otazníky. Je kritiků opravdu tolik nebo jsou jen hodně hlasití a aktivní? A půjdou všichni z nich volit? Jen samotné burcování volební účast nezvedne, to bylo vidět i na parlamentních volbách. Kolik Chomutávků je opravdu nespokojených? A nabízejí jim nové strany taky něco jiného než jen kritiku? Odpovědí budou volby.