Šestačtyřicetiletý Petr Latinák totiž jako geodet pracuje hodně venku, v terénu. Teď má ovšem před sebou ještě těžší terén politický. Jako nový předseda chomutovské ODS chce napravit její jméno a získat zpět voliče. Že to bude hodně těžké, to je mu jasné…

Proč jste vlastně kandidoval na předsedu místní ODS?
Když Jan Řehák oznámil, že už nikam kandidovat nebude, tak se hledal nový předseda. A za mnou přišlo několik lidí s tím, že jsem mezi lidmi pozitivně vnímaní, tak jestli bych to nezkusil. Vzal jsem si asi den na rozmyšlenou a řekl jsem, že zkusím.

Kdo vás oslovil?
Určitě se mnou mluvil Pavel Markvart, ten bydlí naproti mně. Mluvil jsem také s naší manažerkou… Těch lidí bylo víc, byli to lidé z místní rady.

A s čím vás oslovili? Řekli, co od vás jako od nového předsedy chtějí?
Neříkali vyloženě co ode mě chtějí, ale ono se to dalo vytušit. Stmelit lidi uvnitř strany. Já uvnitř ODS se všemi vycházím, myslím, že mě berou i řadoví členové. Teď odchází naše ikona Honza Řehák a musí to někdo vzít za něj. Já jsem v ODS od roku 2002, tak si říkám, že bych jí to měl nějak vrátit.

Zmínil jste, že vycházíte se všemi. Znamená to, že jiní to tak nemají? Že je strana uvnitř rozdělená?
Ne, ne, ne…

Ale o tom mluví již delší dobu, že v chomutovské ODS existují dvě křídla…
Takhle bych to neřekl. Spíš je mezi námi špatná nálada. Částečně za to mohou aféry, které tu byly, částečně celostátní politikou, kterou předváděl předseda ODS Nečas. To bylo strašlivé a lidem se to samozřejmě nelíbilo. Několikrát jsem ho vyzývali, aby dodržoval volební program a začal se chovat jako předseda ODS a nikdy nám ani neodpověděl. Lidi pak byli hodně naštvaní.

Stmelit lidi uvnitř a nezvolit nekňubu

Co tedy podle vás chomutovská ODS potřebuje?
Nejdřív stmelit lidi uvnitř. Je to vidět třeba na kampaních. Teď když jsme nějaké dělali, přišlo třeba sedm, osm lidí. Ale já si pamatuji doby, kdy se na kampani podílelo třeba čtyřicet nebo padesát lidí, všechno fungovalo, všechny to bavilo. Ale nálada uvnitř strany bude spojená i s kongresem ODS, kde se bude volit nové vedení. Pokud tam budou lidi spojení s lidmi, kteří tam byli doteď, tak to bude špatně. A spousta lidí může třeba ze strany i odejít. Nakonec kdyby neskončil Nečas, asi bych taky vystoupil.

Dobře, ale chomutovská ODS přece nemá dobré jméno bez ohledu na celostátní politiku. Nebo za všechno může Nečas?
To asi ne.

Tak co myslíte, že se musí změnit směrem ven k lidem?
Ukázat lidem, že jsme normální. Že jsou mezi námi šikovní a pracovití lidé.

To bude asi těžké s tím kreditem, jaký ODS v Chomutově má…
To si pište, že to bude těžké. Nálada je špatná, navíc jestli na kongresu ODS zvolí zase nějakého nekňubu do čela strany…

Myslíte, že lidé v Chomutově budou při komunálních volbách řešit, kdo je předseda ODS? Většinou volí spíš podle lidí na místních kandidátkách…
To možná ano, ale já si myslím, že je to svázané jedno s druhým. Lidé vnímají stranu i podle toho, jak se chová její předseda, jak se strana prezentuje třeba v televizi. To všechno ovlivňuje náladu lidí a jejich vnímání konkrétní strany. Takže roli to určitě hraje.

Nebudeme se od nikoho distancovat

Nebojíte se, že se stanete automaticky terčem kritiky jen proto, že jste v čele strany, na kterou se v Chomutově hodně nadává?
To určitě přijde, s tím počítám. Ale já nechci měnit dres. Chci ukázat lidem, že i ODS má dobré lidi, jenom se o nich nepíše v novinách. Chci to prostě zkusit.

Říkáte kvalitní lidi - můžete být konkrétní?
Když si vzpomenu jen na lidi, se kterými jsem spolupracoval, tak Standa Aubrecht určitě, Jirka Binter, paní učitelka Valentová… Je jich vážně hodně, ani na jména si nevzpomenu. Ale když se podíváte do médií, tak se tam dokola objevují jen tři stejná jména.

Třeba Fojtík, Markvart…
Přitom já ty lidi vnímám úplně jinak. Zdeňka Fojtíka znám od roku 1994 a je to člověk, který když řekne, že v šest bude tady na místě, tak tady v šest nula nula bude. A to mi vyhovuje.

Na druhou stranu nemůžete pominout to, jak je vnímaný veřejností… To je přeci v politice hodně důležité, ne?
Chápu, co myslíte. V médiích se toho píše spoustu. Ale jestli je to pravda nebo ne, to nikdo neprokázal. Já to nevidím tak, že bychom se museli některých lidí zbavovat nebo se od nich distancovat. Možná to sami vyhodnotili tak, že už nechtějí být v místní radě, ale dál zůstanou členy. Není důvod, aby nezůstali.

Za Ivanu Řápkovou jsem rád

Ve vedení místní ODS je i Ivana Řápková, na níž spousta Chomutováků také nepohlíží zrovna dobře. To nevnímáte jako riziko?
Já jsem naopak rád, že tam je s námi. Má přehled, je to chytrá ženská. Já ji beru jako pracovitého člověka, ví co a jak, dokáže poradit.

Ale za dobu, kdy byla primátorkou, ztratila ODS v Chomutově skoro dvacet procent hlasů…
Já si myslím, že to začalo tím, že se rozhádali s Přemyslem Rabasem. Do té doby bylo všechno v klidu, pak se nálada naprosto změnila, začala taková divná hysterie a kritizovalo se všechno, na čem se ODS podílela.

A neobáváte se, že vám lidé tu změnu neuvěří, když je Ivana Řápková místopředsedkyní místní a předsedkyní oblastní rady?
Já bych byl strašně rád, aby jí lidi začali vnímat také jako člověka, který pro Chomutov hodně udělal. Vždyť to je přeci nesporné.

Primátor? Nevydržel bych to ani hodinu

Budete jako předseda místní ODS i lídrem ve volbách a kandidátem na primátora?
Já určitě na primátora kandidovat nebudu.

Proč?
Kvůli práci. Mě by drtilo sedět v kanceláři byť jenom hodinu. Já nejsem ten typ, já musím být venku.

A co Ivana Řápková?
Vnímám to tak, že o post primátorky usilovat nebude.

Proč? Řekla vám to? Je pravda, že mě to v jednom rozhovoru naznačila…
Ne, že by mi to řekla. Ale myslím si, že nahoře na kandidátce budou jiní lidé. Ale o tom ještě budeme mluvit.

Povídejte - jaké?
Teď byl trochu šrumec, o tom se uvnitř strany začneme bavit od ledna, tak nechci střílet jména od boku.

A myslíte tedy, že ODS v Chomutově má lidi, na kterých může postavit úspěšnou kampaň?
Určitě má, máme spoustu dobrých lidí a šikovných členů. Konkrétně jsme lídra ještě nehledali, ale určitě tu mezi námi je.

Máte nějaký cíl, kterého by měla ODS v komunálních volbách dosáhnout?
Určitě zlepšit její obraz. Ale na to nebudu sám, na to potřebuji další lidi kolem sebe. Jestli se mi to povede nebo ne, to teprve uvidím. Já jsem řekl, že to zkusím. A když se to nepovede, tak nám to dají voliči sežrat…