Původní termín se tak o měsíc posunul. „Důvodem je zpoždění dodavatele výrobní linky," vysvětlil výkonný ředitel kláštereckého závodu Oldřich Martínek.

Nová místa

Rozšíření výroby přinese v regionu, který je z hlediska nezaměstnanosti jedním z nejpostiženějších v zemi i navýšení počtu pracovníků, a to o 16 lidí. „V současné době zaměstnáváme 306 mužů a žen, z toho tři jsou už součástí nového náboru. Do května tak přijmeme dalších 13 dělníků," doplnil Martínek.

Investice za 185 milionů korun

Původní odhad nákladů na zprovoznění nové výrobní linky činil 150 milionů korun. Vlivem změny kurzu koruny vůči euru, změn zadání soustružnické technologie a navýšení nákladů na vymístění prostoru ale konečná výše investice vzrostla o téměř 35 milionů korun.

Vyšší výkony i zisk

Koncern ZKL Group se sídlem v Brně, který zaměstnává více než 1100 lidí, loni navýšil výkony podle zatím neauditovaných výsledků hospodaření o pět procent na 1,569 miliardy korun. Ještě lepe si společnost vedla v oblasti provozního zisku. Činil 52 milionů korun, což je ve srovnání s rokem 2013 nárůst o 40 procent. Skupina chce v růstu pokračovat i v dalších letech. Letos plánuje obrat ve výši 1,749 miliardy korun, provozní výsledek by měl skončit v úrovni 105 milionů korun.

Růst zisku umožnily podle generálního ředitele ZKL Jiřího Prášila investice do inovací ložisek a modernizace technologií s pozitivním dopadem na růst produktivity práce. „Celkem jsme proinvestovali 370 milionů korun," upřesnil.

ZKL vyváží ložiska do bezmála osmdesáti zemí světa. Růst prodeje se loni projevil mimo jiné v zemích střední Evropy včetně České republiky, dále pak v Indii nebo Jižní Americe. Export tvoří až 80 procent produkce. „Dobrých výsledků jsme dosáhli také v zemích západní Evropy a v Turecku," dodal Prášil.