„V současné době zaměstnáváme 303 mužů a žen, z toho 11 jsme přijali letos právě kvůli novému výrobnímu segmentu. Dalších pět pozic ještě doplníme," uvedl výkonný ředitel kláštereckého závodu Oldřich Martínek.

Problém s kvalifikací

Postěžoval si však, že najít kvalifikované zaměstnance je problém. „Ačkoli v regionu je vysoký počet lidí bez práce, odborníky sháníme velmi těžce. Hledáme především soustružníky a brusiče, kteří jsou v těchto oborech vyučeni," doplnil.

Bez práce deset tisíc lidí

Chomutovsko patří v nezaměstnanosti k nejpostiženějším regionům v zemi. Na konci července dosáhla její míra 11,2 procenta, což okres zařadilo na šesté místo. Hůře na tom byly v Ústeckém kraji jen Mostecko a Ústecko, jež v tomto pořadí obsadily první a druhé místo v nelichotivé celostátní statistice nejvyšší míry nezaměstnanosti. K 31. červenci na Chomutovsku marně hledalo práci 9 926 mužů a žen, jimž zaměstnavatelé nabízeli jen 393 volných pracovních míst.

Stavební úpravy

Do konce prvního čtvrtletí příštího roku dělníci v kláštereckém závodě postupně završí potřebné stavební úpravy a naveze se nová technologie. Výrobu prvních sérií válečkových ložisek pak vedení firmy plánuje na duben.

Zatím kuličková ložiska

Klášterecký závod vyrábí v současné době zejména axiální a radiální kuličková ložiska, ložiska pro speciální uložení, dvouřadá ložiska s kosoúhlým stykem a dvouřadá kuličková ložiska naklápěcí.

Investice

„Z důvodu zachování konkurenceschopnosti a hledání nových tržních příležitostí koncern v letech 2008 až 2013 investoval do celkové rekonstrukce závodu a modernizace technologického zařízení z vlastních zdrojů více než 48 milionů korun," upřesnil Martínek. Připomněl existenční krizi kláštereckého závodu ZKL, kterou podle vedení koncernu způsobily důsledky zmanipulovaného konkurzu z roku 2002. V té době ve společnosti pracovalo 776 mužů a žen.

Růst tržeb

Koncern ZKL se sídlem v Brně je největším výrobcem velkorozměrových soudečkových, speciálních a dělených ložisek ve střední Evropě. Věnuje se výzkumu, vývoji a výrobě valivých ložisek, výrobě speciálních ložisek a komponentů pro automobilový a železniční průmysl. Zaměstnává více než 1100 lidí.

Tržby koncernu dosáhly od ledna do konce června letošního roku bezmála 750 milionů korun, což ve srovnání se stejným obdobím loni představuje nárůst o zhruba 12 procent.