Poklonit se Ježíškovi, vidět ho v náručí Marie a Josefa a sledovat příjezd tří králů, kteří přiklusají na koních. Tuto podívanou si řadu let užívají v Jirkově a Chomutově, letos poprvé si ji ale vychutnají také lidé v srdci Kadaně. Živý betlém bude k vidění v sobotu 15. prosince na Mírovém náměstí.

Betlémský příběh s kostýmovanou podívanou a více než třiceti účinkujícími je plně v režii agentury manželů Věry a Jaroslava Stejných, kteří živé betlémy pořádají více než dvacet let.

Lidé na náměstí uvidí pasáčky, selky, čeledíny, rybáře i měšťany a tři krále v sedlech koní. U jesliček se budou vedle Josefa střídat dvě Marie se dvěma Ježíšky. „Bude to zhruba po dvou hodinách, podle toho, jak bude potřeba je nakrmit,“ řekla s úsměvem pořadatelka Věra Stejná. „Výhodou je, že tentokrát si Ježíšky nemusíme půjčovat, protože nám je 'zařídili' přímo členové našeho souboru a kamarádi,“ dodala. Na vystoupeních se totiž velkou měrou podílejí jejich dlouholetí přátelé.

Tak vypadal výjev v Chomutově loni:

Hrdiny hlavní scény budou Ježíškové z Jirkova: tříměsíční Filip a pětiměsíční Theodora, která se bude hřát v náručí maminky Veroniky Burešové v roli Marie. Sehraje ji už pošesté. „Tentokrát ale budu nervóznější,“ přiznala. „S půjčenými dětmi jsem si říkala, mají tady maminky, krmily je a vracely nám je spokojené. Teď to bude na mně, asi budu víc řešit, když bude plakat,“ myslí si Veronika.

Maminka dalšího z Ježíšků, Tereza Stejskalová, naopak věří, že vše proběhne pohodově. „Na čerstvém vzduchu budou děti spát, už jsem si to vyzkoušela na živém betlémě v Doksech,“ zmínila. Její role nebude mezi herci, ale v hudební skupině Zámecký sextet, který výjev obohatí o zpěv koled a písní.

V Kadani dosud živé betlémy neměli, a tak si ho tak trochu půjčili od sousedního Chomutova, kde ho manželé Stejní pořádají celá léta přesně na Štědrý den. „Viděl jsem fotky a je to pěkná akce. Protože paní Stejná přesídlila do Kadaně, domluvili jsme se, že by mohla živý betlém uspořádat i tady,“ řekl kadaňský starosta Jiří Kulhánek. Jen bylo potřeba vybrat jiné datum, a tak volba padla na adventní poločas.

V Chomutově následně mají být stejná Jezulátka i ostatní aktéři včetně hudebníků jako v Kadani.

Králové s velbloudy

Další živý betlém přiláká davy také do prostředí zámku Červený Hrádek. I tam budou mít na čtyřicet herců a tři malé Ježíšky k prostřídání. „Unikátní je, že naši tři králové přijedou na velbloudech, což se jinde nevidí,“ vyzdvihl šéf jirkovské kultury Bedřich Fryč.

U zrodu živého betléma na zámku stál také Jaroslav Stejný se ženou. Začal je pořádat před 22 lety v době, kdy tam působil jako kastelán. Založil tak tradici trvající dodnes. Jádro souboru složené z herců a hudebníků Zámeckého sextetu, které tvoří nadšenci a kamarádi, později podívanou přeneslo do Chomutova.

Živý betlém
Kadaň, Mírové náměstí
15. 12. od 14 do 18 hodin. Průvod s příjezdem tří králů se bude opakovat každou celou hodinu

Chomutov, náměstí 1. máje
24. 12. od 11 do 15 hodin

Zámek Červený Hrádek
24. 12. od 11 do 15 hodin