Velmi nelichotivě skončil pro města na Chomutovsku průzkum kvality života, který prováděla společnost Obce v datech. Umístila se až na chvostu žebříčku. Vedení měst s výsledky nesouhlasí, jsou prý zkreslené.

Společnost Obce v datech v průzkumu hodnotila vztahy mezi lidmi, činnost radnice, služby, zdravotní péči, vzdělávání, bydlení, možnost vyžití, materiální zabezpečení i životní prostředí. „Na základě dat porovnáváme v 206 obcích kvalitu života a ukazujeme, co si o bydlení v obcích myslí jejich obyvatelé. Projekt obce nehodnotí, ale pouze porovnává dostupnost daných služeb a možností v jednotlivých obcích,“ říkají tvůrci projektu.

Města z regionu dopadla mizerně. Kadaň skončila na 187. místě a Chomutov dokonce na 195. místě z 206 hodnocených obcí. „Nepřikládám tomu velkou důležitost. V těchto průzkumech jde o sběr jen vybraných dat, nehodnotí je v souvislostech, nejednají s lidmi z toho místa. Jsou to jen holá statistická data,“ poznamenal místostarosta Kadaně Jan Losenický. „Podívejme se i na další města z okolí. Podle mého to neodpovídá skutečnosti. Nemyslím si, že by na tom všechna města v regionu byla tak špatně,“ dodal s tím, že zájemce zve na návštěvu Kadaně, aby se přesvědčili, že je tu krásně.

Třicetimetrovou věž se srdcem vytvořenou z lučního kvítí se Kadaňští chlubili loni poprvé. Těšit se z ní budou i letos.Zdroj: MÚ Kadaň

Kadaň nabízí spoustu zajímavostí místním i turistům. Letos se například už podruhé chlubí i třicetimetrovou věží se srdcem vytvořenou z lučního kvítí.  Foto: MÚ Kadaň

Podobně hovořil i Jaroslav Špička, místostarosta Žatce, který skončil až na 201. místě. „Nesouhlasím s tím. Věřím, že naše město jde vpřed. Nemyslím si, že je to úplně objektivní,“ zhodnotil výsledek města chmele a piva.

Místostarosta Losenický také upozorňuje na určitý „vzorec“ v průzkumu. V čele žebříčku jsou totiž zejména Praha, Brno a jejich okolí. Dobře bodovala i města v jižních Čechách. Na opačném konci žebříčku jsou pak města v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. „Vlastně všechna města z Ústeckého a Moravskoslezského kraje dopadla špatně. Není tam výjimka. Jakoby platilo, že je-li město z Ústeckého kraje, musí být vzadu, žije se tam špatně. To si nemyslím. Některé regiony jsou v podvědomí hodnoceny špatně, a tak jdou rovnou dozadu,“ dodal Jan Losenický.

Na západě Ústeckého kraje dopadly nejlépe Louny, které jsou na 178. místě. Ani to však není důvod k jásotu. „Takovým věcem příliš nevěřím. Záleží na tom, koho se ptají a na co konkrétně se ptají. Je to podle mého hrozně zkreslené. Nedělal bych z toho žádné závěry,“ podotkl starosta Loun Radovan Šabata.

„Je tady krásně“

Veřejnost je rozdělená. Někdo průzkumům věří, jiní naopak ne. „Já s průzkumem nesouhlasím. Samozřejmě všechna města v regionu mají vyloučené lokality a na některých sídlištích, na Zahradní a na Písečné, je to katastrofa a žít bych tam nechtěl. Ale jinak máme za rohem krásnou krušnohorskou krajinu, dobré kulturní zázemí, památky i sportovní vyžití. A všude blízko, do Německa, do Prahy,“ připomněl například Petr Malešic z Chomutova.

Úplně nejlépe v hodnocení míst dopadly Říčany, před Prahou a Černošicemi. Čtvrtá skončila Třeboň, páté Trhové Sviny a šestý Beroun. Naopak poslední byla Orlová a předposlední Karviná.