Za prvním z nich se mohly rodiny s dětmi vypravit už tuto neděli na statek domácích zvířat v zooparku.

Další až na Štědrý den

24. prosince si návštěvníci mohou vybrat, jestli dají přednost živému betlému na náměstí 1. máje v Chomutově, nebo na zámku Červený hrádek. Každé z představení přinese něco nového.

„Zachovali jsem klasickou scénu, na kterou si lidé zvykli, včetně betlémského průvodu a živých zvířat. To vše jsme ale doplnili o další obraz,“ nastínil Jaroslav Stejný, jehož agentura pořádá představení v Chomutově na náměstí. „Před lidmi budou pracovat řemeslníci. Někdo bude vyřezávat ze dřeva, jiný naklepávat kosu,“ dodal.

Dárek na poslední chvíli

Na zámku začne od 10 hodin prodej ve stáncích s vánočním zbožím a občerstvením v podobě svařeného vína, domácího bramboráku a teplých oplatek. Chybět nebudou ani oblíbené projížďky na koních.

Děti i dospělí se mohou zapojit do výroby vánočních věnců, které budou vystaveny na zámecké bráně.

Až do 16 hodin bude otevřena Vánoční výstava panenek. Kdokoli tak bude mít jedninečnou možnost zakoupit originální vánoční dárek na poslední chvíli.
Průvody k jesličkám začnou v jedenáct hodin. Na zámku Červený hrádek se budou opakovat každou celou hodinu až do 15 hodin, na náměstí v Chomutově v kratších intervalech.

Kde stále berou malé Ježíšky?
Každoročně leží v jesličkách opravdové růžové miminko. Kde je stále berou? Prý od ochotných známých. Jaroslav Stejný pořádá živý betlém, ať už na Červeném hrádku, v zooparku nebo v Chomutově na náměstí, už pošestnácté. Tím pádem je i nejstaršímu Jezulátku šestnáct let a také několik dalších dětí, které sehrály roli malého Ježíška, už dorostlo do puberty. Jsou mezi nimi kluci i holky. Letos se budou návštěvníci živého betléma na náměstí klanět čtyřměsíčnímu Aleškovi Klasovi. Jaroslav Stejný mu ještě hledá náhradníka. Miminka jsou v jesličkách perfektně zabalená, aby jim bylo teplo a mohla v klidu spát. Přesto je jejich první herecké angažmá příliš dlouhé, a tak potřebují záskok. Na Červeném hrádku bude v jesličkách odpočívat půlroční Adámek. „Narodil se naší dlouholeté Marii,,“ prozradilBedřich Fryč, ředitel KVIZu, který akci na zámku pořádá. „Nejméně deset let vystupovala s vypůjčenými Jezulátky a až letos prvně má vlastní,“ dodal s úsměvem. V jesličkách se budou s Adámkem střídat ještě dvě miminka.