Města tvrdí, že největší díry do rozpočtu dělá stát. K němu se přidává letošní zima, která je bohatá na sníh.

To sice dělá radost lyžařům a vlekařům, ale o to méně silničářům. Když zrovna nesněží a oni nemusejí odklízet, tak mrzne a silnice se mění v ledovku. Takže musí vyjíždět znovu.

A drť a sůl tak ze skladů míří závratným tempem. „Je to o dost víc oproti minulé zimě. A ta nebyla slabá,“ říká Vladimír Hurník z chomutovských technický služeb (TSMCH).

S tím, jak se vyprazdňují zásobníky sypačů, ubývají i peníze v pokladně města. Podle statistik TSMCH bylo v listopadu potřeba na silnice a chodníky ve městě potřeba vysypat 117 tun soli a drtě.

V přepočtu to znamená, že na asfaltu skončilo téměř sto padesát tisíc korun.

V prosinci jsou pak čísla ještě vyšší. Spotřebovalo se 882 tun posypu, což je pět set tun více než za prosinec 2009. V nákladech jen za materiál to dělá více než půl milionu korun.


Za prosinec jako za celou zimu


Technické služby si tak zřejmě musejí zvykat na tužší zimy. „Při zimě před pěti šesti lety jsme potřebovali asi čtyři sta tun soli. Teď jsme více spotřebovali jenom za prosinec,“ poisuje Hurník z TSMCH.

Náročnější údržba samozřejmě stojí víc peněz. Posyp je jen jedna položka, další jsou nafta, kterou stroje projezdí a personální náklady. A třeba v Chomutov si musel na odklizení sněhu najmout i externí firmy.

Zima tak radnicím, které musí šetřit, ukusuje peníze. Když si starosta Kadaně Jiří Kulhánek před zimou povzdechl, že na zimní úklid v rozpočtu vyčlenili po předchozí zimě o osm set tisíc korun víc, doufal, že letos snad tak tuhá nebude a městu něco zbude. Po této zimě možná bude rád, pokud z kasy zmizí „jen“ ta samá částka jako loni.

V Klášterci nad Ohří zase město zkouší jinou věc. Občanům, kteří se přihlásí na úklid sněhu, chce dávat sedmdesát korun na hodinu.
Zimních nákladů se radnice zbavit nemohou. Kromě toto, že musí uklízet ze zákona, jsou také pod tlakem občanů. Máloco je totiž rozzuří tak, jako sníh na chodních a parkovištích.

Zimy přituhují, sněhu je víc a víc

Ačkoliv se může zdát, že zemědělci a silničáři si na počasí stěžují vždy, nynější zima je zatím co do sněhové nadílky opravdu bohatá. V prosinci padl na tušimické meteostanici rekord co do výšky sněhové nadílky. Loni se lyžařské vleky rozjely o měsíc později. Co do množství srážek, z nebe jich v listopadu spadlo dvakrát více než loni (prosincová čísla na webu meteorologů zatím nejsou). Meteorologové upozorňují, že taková zima není v našich podmínkách ničím výjimečná, ale posledních pár zim bylo slabších. Třeba už do jara žádný sníh nenapadne a srovná se to. A pak budeme říkat: Pamatuješ prosinec 2010? To bylo tááákhle sněhu, že se v něm ztrácela auta.

GLOSA: Další „zima, jakou jsme ještě nezažili“?

Vypadá to, že máme na krku zase nějakou výjimečnou zimu. Sněží nám. Mrzne. Ach ouvej.

S čím vlastně silničáři a technické služby ve městech ve svých ročních plánech počítají? Že nebude v prosinci sněžit? Nebo že zasněží vždy jen třikrát v měsíci a pak to hned roztaje? Co je divného na tom, že v zimě sněží?

Co si pamatuju, každou zimu sněžilo, každou zimu mrzlo, někdy víc, někdy míň. Stejně jako v létě někdy míň a někdy víc svítí sluníčko. Každou zimu jsou občas na silnicích ledovky, každou zimu si musíme dávat na chodnících pozor, každou zimu je třeba silnice pluhovat a chodníky solit, každou zimu občas zapadneme autem, každou zimu nám na horách zavřou nějakou silnici, která se protáhnout nedá.

Nemám tuhle zimu za kdovíjak výjimečnou ani extrémní. Ale pravda – i u nás v redakci jsem s tímto názorem v menšině a kolegové mě naopak při poradě přesvědčovali, že extrémní je. Jasně – rekordy, ubývající sůl ve skladech technických služeb… Nevím, já prostě ten pocit nemám. Jak to vidíte vy?

josef. dusek@denik.cz