„Přiznám se, že jsem takové ocenění vůbec nečekala. Jsem jen obyčejná pracující žena," reagovala zpočátku.

Ke snaze zlepšit podmínky pacientů s tímto onemocněním jí vedlo zjištění, na jaké úrovni se u nás o tyto pacienty pečuje. Ověřila si to osobně, když krátce po narození zjistili tuto nemoc jejímu synovi. Mimo pětiletého syna Matthiase má ještě dvaadvacetiletou dceru Kateřinu.

Dvaačtyřicetiletá Jitka Reineltová pracuje v administrativě ve věznici v Novém Sedle. Od roku 2011 je členkou rodičovského spolku Parent Project. Jedná se o neziskovou organizaci rodičů a blízkých, jejichž děti se narodily se svalovou (muskulární) dystrofií Duchenne/Becker (DMD/BMD). „Nejprve jsem se do spolku zapojila jako řadový člen, ale postupem času jsem začala pracovat ve výboru organizace," prozradila Reineltová. Hlavním cílem organizace je zlepšit životní podmínky takhle postiženým pacientům. „Snažím se orodovat za tyto malé i velké pacienty na různých místech, ale je to těžké, ne pokaždé narazím na pochopení," dodala žena regionu.

Vítězka si převzala ocenění v úterý odpoledne v obřadní síni starobylé radnice v Chomutově. Cenu předával náměstek primátora Marek Hrabáč společně se senátorem parlamentu České republiky Václavem Homolkou a radním Ústeckého kraje Jaroslavem Komínkem. „Jsem rád, že tady v Chomutově mohu přivítat čtyři z pěti výjimečných žen Ústeckého kraje," řekl po představení všech hostů Jaroslav Komínek.

Jedna s pozvaných žen se totiž ze slavnostního předávání omluvila. Na druhém místě skončila v anketě Jana Krpatová, která pracuje řidička Senior taxi v Lounech, třetí byla Marta Vachová, lékařka teplické nemocnice, čtvrtá Marie Gottfriedová, ředitelka základní školy v Trmicích a pátá Eva Břeňová, novinářka z Litoměřic.Vítězka krajského kola projektu Žena regionu postupuje do celostátního finále. To se uskuteční během slavnostního večera v pražském sídle Senátu Parlamentu ČR 10. června 2016.

Informace o dalších čtyřech ženách najdete na www.zenaregionu.cz.

Rozhovor s vítězkou ankety Žena Regionu v Ústeckém kraji Jitkou Reineltovou z Droužkovic

„Svůj čas věnuji boji za lepší podmínky pro nemocné děti," říká oceněná Žena regionu Vítězkou sedmého ročníku ankety Žena regionu se v Ústeckém kraji stala Jitka Reineltová z Droužkovic. Na snímku je krátce po převzetí ceny na starobylé radnici v Chomutově.

Obřadní síň starobylé radnice v Chomutově byla v úterý dějištěm slavnostního vyhlášení sedmého ročníku krajského kola ankety Žena regionu. Zvítězila dvaačtyřicetiletá Jitka Reineltová z Droužkovic. Ocenění získala za svou angažovanost v oblasti péče o pacienty s Duchennovou svalovou dystrofií. Chomutovský deník s ní při té příležitosti pořídil krátký rozhovor.

Co vás vedlo k tomu, že jste se začala angažovat v péči o pacienty s Duchennovou svalovou dystrofií?

Našemu synovi lékaři ve třech měsících tuto vzácné onemocnění diagnostikovali. Nelíbilo se mi, na jaké úrovni se u nás o tyto pacienty pečuje.

Jak jste začala svou snahu o zlepšení?

Nejprve sama a od roku 2011 jsem členkou rodičovského spolku Parent Project. Jedná se o neziskovou organizaci rodičů a blízkých, jejichž děti se narodily se svalovou s touto nemocí.

Jste řadovou členkou?

Postupně jsem se dostala do výboru, protože kolegové už mají starší děti a péče o ně je mnohem náročnější.

Stíháte to při práci?

Pracuji ve věznici v Novém sedle. Všechen svůj čas se snažím věnovat boji za zlepšení podmínek nemocných dětí. Učím se angličtinu, abych mohla jezdit do ciziny bez překladatelky a mohla být v kontaktu s lékaři po celém světě.