Alexandr Novák si kvůli tomu odpykává čtyřletý trest, jeho manželka zůstává nevinná. Takový je výsledek snažení rakouské justice postavit Evu Novákovou před soud za praní špinavých peněz. Informoval o tom server lidovky.cz.

Prokuratura v Rakousku vedla trestní řízení proti manželce severočeského kmotra od roku 2003. Čtyřicet milionů, které český soud uznal jako úplatek pro Alexandra Nováka, totiž přišlo na rakouský účet manželů. A chomutovský exsenátor se tehdy hájil tím, že šlo o půjčku na podnikání jeho ženy Evy Novákové. Měla za něj v Rakousku postavit truckcentrum.

Jenže státní zastupitelé v České republice ani v Rakousku tomu neuvěřili a oba manžele obvinili. Nováka z přijetí úplatku, Novákovou z pokusu tyto peníze „vyprat".

Novák už si odpykává čtyřletý trest, jeho žena byla obvinění zproštěna. Server Lidovky.cz zjistil, že verze s půjčkou Novákovou zachránila. Prokuratura ve Štýrském Hradci případ letos v září zastavila. „Vyšetřování neprokázalo, že obviněná věděla o nepoctivém původu peněžní částky na svém kontě. Obviněná podle svých slov částku považovala za půjčku, a protože se nepodařilo prokázat, že to tak není, nebylo možné bez pochybností potvrdit její zodpovědnost," zdůvodnil rozhodnutí prokurátor Hansjörg Bacher.

Právníka Jana Růžka, který manžele zastupuje, rozsudek nepřekvapil. „Jelikož rakouská justice na rozdíl od té české nepracuje na objednávku, tak tam případ pochopitelně zastavili," komentoval pro zmíněný server konec trestního řízení. Chomutovský deník advokáta také oslovil, jeho klienti už mu ale údajně zakázali se vyjadřovat.

Paradoxem je, že Rakušané stíhání Novákové na čas přerušili a čekali, jak dopadne soud v České republice. Ale ani prokázaný úplatek jim zřejmě nepomohl, přestože čeští soudci verzi o půjčce nevěřili. „Eva Nováková neměla k dispozici smlouvu o půjčce, i když to bylo tak lukrativní," podivovala se například soudkyně Věra Kloudová, která Alexandra Nováka poslala na čtyři roky za mříže. Jenže rakouská prokuratura potřebovala důkazy, nikoli mínění. Nezískala je a trestní řízení proti Novákové zastavila.

Eva Nováková vypovídala také při soudním líčení se svým manželem Alexandrem Novákem u chomutovského soudu. Přečíst si o tom můžete ZDE.

Alexandr Novák byl odsouzen za přijetí úplatku ve výši 42 milionů. Peníze měl dostat za to, že coby starosta Chomutova prodal městské akcie energetických firem konkrétní společnosti – německé VNG.