Kombajny letos vyrazily do polí dříve než je obvyklé, kvůli dešťům se však sklizeň může naopak ještě protáhnout.


Kombajny postojí


„Za normálních okolností se končí do 20. srpna,“ říká Jaroslav Brožka, předseda představenstva Okresní agrární komory Chomutov. V posledních dnech a týdnech však na Chomutovsku spadlo zhruba 15 mm srážek, a tak se alespoň dva až tři dny nesklízelo. Sklizeň se tak do řádného termínu rozhodně nestihne. Jak říká Brožka, pokud bude příští týden dobré počasí, dá se předpokládat, že na polích zbyde už jen patnáct až dvacet procent plodin. Konec sklizně tak odhaduje na 25. srpna.


Řepka sklizena, na řadě je pšenice


V tuto chvíli je sklizena téměř všechna řepka, z její úrody chybí už jen pět až deset procent, pšenice je pak sklizeno procent více než šedesát. „S kvalitou potravinářské pšenice jsme opravdu spokojeni,“ přibližuje úroveň sklizně Brožka. Má prý dostatečné množství dusíku a je tedy správně objemná.

Zatímco loňská úroda byla značně podprůměrná, zejména kvůli decimujícím srpnovým dešťům, letos bude úroda v normě. I tak nemají zemědělci vyhráno – počasí sice nezabíhalo do extrémů, ale období dešťů a sucha nepřišla ve správnou chvíli. Na Moravě tak již některé rané odrůdy začínají dokonce klíčit. Na severu Čech je v tomto ohledu situace zatím klidná. „O tomto problému samozřejmě víme, ale zatím u nás žádné výrazné problémy nejsou a kvalita tak nijak nepoklesla,“ uklidňuje Brožek.


Výkup za méně než loni


Zatímco loni se však prodávala potravinářská pšenice za 600 korun, její aktuální cena nižší. „Ceny jsou pochopitelně jiné v případě předkupů, nyní ale potravinářskou pšenici prodáváme za 480 korun, krmnou pak za 380, což je také propad oproti loňsku,“ uzavírá Brožek.
Největšími odběrately jsou pak na Chomutovsku společnosti Agrofert a AgroTeplice. Právě oni mají na většinu plodin podepsané předkupní smlouvy a zaplatí tak o něco více než je aktuální cena.

Autor: Ondřej Topinka