Piráti a Strana zelených podali k soudu návrh na vyškrtnutí kandidátky Nového Severu z krajských voleb. Argumentují tím, že hnutí nepředložilo parlamentu povinnou výroční finanční zprávu za rok 2015.

„Považujeme za absurdní, aby politickému hnutí Nový Sever, které v rozporu se zákonem i přes opakované výzvy tají své hospodaření i výši a původ obdržených darů, bylo umožněno ucházet se o mandáty v krajském zastupitelstvu," řekl k tomu Lukáš Blažej, dvojka na společné kandidátce Pirátů a Strany zelených.

Nový Sever kontroval tím, že na svém facebooku zveřejnil potvrzení o tom, že zmíněnou zprávu odevzdal. Přiznal ale, že to bylo po termínu.Výroční finanční zpráva Nového Severu za rok 2015. Zdroj: Nový Sever „Jsme nové politické hnutí, některé věci se ještě učíme," dodal k tomu předseda hnutí Karel Lipmann. „Chybu jsme odhalili sami, nikdo nás upozorňovat nemusel. A přestože jsme se do řádného termínu nevešli, zpráva je obsahově i formálně v pořádku."

Podle Lipmanna jde o součást předvolební kampaně Strany zelených, konkrétně jmenoval chomutovského zastupitele Davida Palána. Ten tiskovou zprávu coby volební manažer rozesílal.

David Palán je coby zastupitel PRO Chomutov součástí koalice, zatímco lidé z Nového Severu jsou v opozici. A diskuze mezi nimi bývají často vyhrocené, což dokládají i některé komentáře na sociálních sítích.

Soud musí ze zákona rozhodnout do 15 dnů, termín vyprší 9. září.

Volby do krajského zastupitelstva se konají 7. a 8. října. O přízeň voličů se v Ústeckém kraji uchází 23 subjektů.