Areál na Zadních Vinohradech dnes čeká další velký den. Po hokejistech čeká nová aréna na fotbalisty a později i na atlety. A sloužit bude i veřejnosti. Slavnostní otevření se koná dnes v 16.30 hodin.

Fotbalový stadion otevře atraktivní utkání FC Chomutov versus AC Sparta Praha. Vstupenky byly zadarmo a magistrát jich do začátku týdne rozdal přes čtyři tisíce. Bude vyprodáno. K zápasu čtěte více na straně 17.

Vedení města zve ale veřejnost nejen na fotbal, ale na celý letní areál. „Zajímavé bude nejen samotné utkání, ale i prohlídka krásného moderního stadionu, nová dětská hřiště, bruslařská dráha a připravená prezentace malých sportovců," nastínil primátor města Jan Mareš.

Hrací plocha fotbalového hřiště je podle rozměrů UEFA 105 x 68 metrů a je pokryta vyhřívaným přírodním trávníkem. „Technickou zajímavostí je napojení ze zimního stadionu, čímž dochází k využití odpadního tepla k ohřevu rozvodů hřiště," vysvětlil novou technologii vedoucí odboru investic, rozvoje a majetku města Petr Chytra.

Po všech stranách je hřiště obklopené tribunami s místy pro asi 4 800 diváků, z toho jsou dvě třetiny kryté. Hlavní tribuna je nápadná obloukovým tvarem, což koresponduje s dominantou vedle stojícího zimního stadionu a má ladit i s panoramatem Krušných hor na pozadí.

Zázemí pro diváky je situováno do rohů, v prostoru pod hlavní tribunou je zázemí pro sportovce, a to také v podobném architektonickém vzhledu jako v již funkčních objektech areálu.

Od zimního stadionu kolem atletického až za fotbalový vede nová in-line dráha pro bruslaře. Je dlouhá 800 metrů, obousměrná s otočkou na obou koncích. U jedné z nich se nachází dvě nová dětská hřiště s netradičními hracími prvky. „Děti se mohou vyřádit na věži se skluzavkou, skákacích pružinách, zajímavých houpačkách či balančních prvcích. Lákadlem bude vodní prvek s pumpou a korýtky," popsal primátor. Prostor by mohl být dále rozšířený i o dětskou lanovku.

Letní stadion včetně atletického, in-line dráhy a parkoviště stál 257,5 milionu korun. Dotace z Regionálního operačního programu činí 208,9 milionu, o dalších 18,4 milionu požádalo město Ústecký kraj. Dětská hřiště jsou součástí projektu revitalizace celého území, kam patří oplocení, kamerový systém, veřejné osvětlení, vrátnice a zeleň v areálu, to vše za 35,2 milionu korun. Dotace je 29,1 milionu. „V září chceme veřejnosti předat do užívání atletický stadion a o měsíc později i plavecký areál. Tím bude v provozu kompletní kulturně společenské a sportovní centrum i s potřebnými sedmi sty parkovacími místy," uzavřel primátor Mareš. Občané města tak budou mít možnost plně využít volnočasový areál, který vznikl na místě bývalých kasáren.