Nápad se zrodil u Vladislava Terešáka, trenéra motokrosového oddílu Motosportklub Málkov. Kvůli zdraví a ochraně požehnat před sezonou málkovským jezdcům a v neposlední řadě i motorkám. Loňskou sezonu provázela málkovské borce zranění a motorka se jim „ztratila" letos před přípravným závodem v německém Dolle.

„Přemýšlel jsem nad tím už několik let. Pan farář žehná motokrosařům v Kadani, ale před závodem. Požádal jsem ho, aby nám požehnal během týdne a před sezonou. Musím přiznat, že mě to docela vzalo," přiblížil zrod „možná vznikající tradice" Vladislav Terešák.

Žehnání proběhlo přímo v Málkově u místní kapličky. Římskokatolický farář Alois Heger dal požehnání všem místním jezdcům i jejich strojům.

Čtěte také: Na prvním závodě sezony Vostříž nestartoval. Ukradli mu motorku!

„Byl jsem požádán panem Terešákem a rád jsem mu vyhověl. Jednalo se o požehnání motorkářům, aby je Pán Bůh ochraňoval. Ale taky, aby oni zbytečně neriskovali svoje životy, uvědomili si, že náš život je v různých nebezpečích a potřebujeme boží ochranu. To, co konáme, máme konat i vzhledem k druhým lidem. Máme mít na paměti dobro těch druhých lidí. Dopravní prostředky jsou obecně určeny k tomu, abychom byli užiteční druhým, abychom je přiblížili tam, kam potřebují," přiblížil žehnání jezdcům i motorkám chomutovský farář Alois Heger.

„V Málkově jsem jezdcům kladl na srdce ale i to, aby pamatovali na své rodiče a blízké. Protože jak je člověk v zápalu závodu, někdy může riskovat svůj život. Tihle závodníci jsou velmi často blízko smrti. Kdyby o svůj život přišli, způsobili by velkou bolest svým blízkým. To byla jedna věc, kterou jsem zdůraznil. Druhá byla snažit se žít tak, abychom před Pánem Bohem obstáli v okamžiku smrti. To znamená náš soud nad naším životem, skutky a záměry. To byly hlavní věci, které jsem motokrosařům v Málkově kladl na srdce," doplnil vzápětí farář Alois Heger.