Oslavy Nového roku nám tentokrát asi pořádně zhořknou.

Severočeské domácnosti totiž čeká vlna zdražování energií: rodinný rozpočet citelně zasáhnou vyšší ceny za vodu, plyn, elektřinu či teplo, někde budou obyvatelé měst platit více za odpad.

Obrana neexistuje. Nezbývá než zatnout zuby – a šetřit.

Voda

Zdražovat musíme kvůli investicím a také proto, že rostou ceny energií. To je argument vodohospodářů, kteří od ledna sáhli k téměř nejvyššímu možnému navýšení cen – téměř o 7,5 procenta. Znamená to, že kubík vody budeme platit 75,19 koruny. „Schválená cena vody vychází z kalkulace vodného a stočného, sestavené na základě prognóz provozní společnosti Severočeské vodovody a kanalizace. Odpovídá investičním potřebám pro příští léta,“ uvedla mluvčí společnosti Dagmar Haltmarová.

Lidem se to přirozeně nelíbí. „Čím více s vodou šetříme, tím více za ni platíme,“ říká například Jitka Válková z Teplic. „Je v tom dost zvrácená logika – pokud lidé s vodou šetří, mají vodohospodáři menší tržby a zisk, což se jim nelíbí. Proto zdražují, aby tu ztrátu dohnali,“ dodává. Voda na severu Čech přitom letos patřila k jedněm z nejdražších, obzvlášť mezi společnostmi obsluhujícími velká města. Severočeská vodárenská společnost patří mezi největší dodavatele v Česku, obsluhuje asi devět procent rozlohy země a dodává pro asi 1,05 milionu lidí.

Ale i jiní dodavatelé vody zdražují. I když méně. Například na Semilsku se pro příští rok zvedne cena vody o 3,2 procenta. Cena vodného a stočného za metr krychlový se tu zvýší z letošních 69,80 korun na bezmála 72 korun. Lidé si ale mohou oddechnout, nárůst je rozhodně menší než letos, kdy cena vyskočila o desetinu.

Plyn

I za plyn si od ledna severočeské domácnosti připlatí, nárůst ale naštěstí není tak výrazný. Odběratelům společnosti RWE Energie se cena zvýší o 1,6 procenta. Za mírným nárůstem stojí především propad kurzu koruny vůči dolaru, dlouhodobý pozvolný růst cen ropy a ropných produktů na světových trzích a nárůst regulovaných distribučních poplatků.

„Při kalkulaci konečných cen zemního plynu pro první čtvrtletí příštího roku jsme se potýkali s nepříznivými vstupy. I přes růst regulovaných plateb za distribuci v některých oblastech se nám ale podařilo dosáhnout pouze nepatrného zvýšení konečných cen,“ uvedl Roman Budinský, předseda představenstva RWE Energie.

Průměrné domácnosti, která využívá zemní plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, vzrostou měsíční náklady jen o 46 korun.

Odpad

Zatímco třeba v Teplicích budou mít lidé svoz odpadu zdarma, obyvatelé Ústí nad Labem za něj budou znovu platit. A to pět set korun ročně na jednu osobu. „Rozpočet by zavedením poplatku měl získat kolem 34 milionů korun ročně, uvedl primátor města Vít Mandík. Nová vyhláška, která poplatky za odpad znovu zavádí, byla jednou z prvních, které po volbách odhlasovalo nové zastupitelstvo města. Lidé v Ústí neplatili za odpad dva roky.

Teplo

Obyvatelům Liberce pošimrá peněženky zase zdražení tepla. Liberecká teplárna totiž od ledna 2011 zdražuje o pět procent. Domácnosti zaplatí v průměru kolem 688 korun za gigajoule. Průměrná domácnost, která spotřebuje ročně kolem 35 gigajoulů, tak za teplo a teplou vodu zaplatí za rok navíc asi 1100 korun. Teplárna naposledy zdražovala před dvěma lety, letos se cena zvýšila jen o nárůst sazby DPH.

„Zvýšení ceny si vyžádaly především nižší odběry energie od průmyslových zákazníků a vyšší ceny paliv,“ uvedl mluvčí teplárny Lukáš Janovský. Přiznal, že ubývá i domácností, které jsou na teplárnu napojeny. Podle něj nejde ale o žádnou masovou akci, spíše o několik domů.

Elektřina

Od ledna se zvyšují i ceny elektřiny. O kolik procent to bude, ale zatím není známo.