Sponzoři

Městskému ústavu sociálních služeb, který domov provozuje, se většinu peněz podařilo získat od sponzorů. „Přispěla prostřednictvím svého nadačního fondu společnost Veolia, která s námi spolupracuje a je naším donátorem už delší dobu. Tentokrát poskytla 50 tisíc korun. Stejnou částku nám poukázala firma Preciosa. Zbytek jsme uhradili z vlastních prostředků. Samotné práce zajistili dobrovolníci,“ upřesnila ředitelka ústavu Eva Šulcová.

Kontakt s přáteli

Klienti domova si podle sociální pracovnice Adély Kaškové nejvíce oblíbili na počítači dopisování prostřednictvím e-mailu s příbuznými a přáteli z různých tuzemských měst a obcí, ale i ze zahraničí. Za pravdu jí dává i jednasedmdesátiletá Jaroslava Rypová. „Naučila jsem se psát maily s kamarádkami, s čímž si bohatě vystačím. Ráda si také vyhledávám na internetu výklady pojmů, které neznám, nebo jsem si je už nepamatuji. Do příchodu do domova jsem nepřišla s počítačem do styku, neuměla jsem s ním vůbec zacházet. Jsem ale ze staré školy, stejně mě ještě pořád nejvíc potěší, když dostanu dopis či pohlednici,“ svěřila se Pražanka, která do Jirkova přijela za sestrou s nemocným manželem a po jeho smrti už na severu Čech zůstala „Moc se mi tady líbí, už bych neměnila,“ doplnila.

Cvičení paměti

Rekonstrukce místnosti a modernizace vybavení výukové místnosti umožnila nabídnout její využití dalším zájemcům. „Místnost s využitím veřejného internetu bude přístupná po celý den. Výjimkou jsou pravidelné kurzy a cvičení, o něž je také značný zájem. Senioři si velmi oblíbili trénování paměti či PC klub,“ doplnila Kašková.

Vzdělávání

Místnost svým počítačovým vybavením i dostatkem prostoru je podle Šulcové vhodná také ke školení a doplnění vzdělání personálu ústavu. „Nároky na zaměstnance v oblasti IT technologií, ale i samotné sociální práce se neustále zvyšují. Nové vybavení umožní zúčastnit se videokonferencí či seminářů s různými odborníky. Přizveme pochopitelně i zájemce z řad našich klientů,“ sdělila.

Premiéra

Zatěžkávací zkouškou a premiérou prošla vzdělávací místnost hned první den. Na počítačích si totiž zasoutěžili s klienty domova zástupci obcí z Chomutovska. Seznámit se s podmínkami v domově přijelo na 120 obyvatel obcí v regionu. „Kromě soutěže na čas v koncentraci či rozšiřování slovní zásoby pomocí počítačových her s našimi klienty také ozdobili perníčky a přijali i pozvání na podvečerní zábavu v jídelně s muzikou a občerstvením,“ dodala Kašková.