Když se kdekoli jinde svolá mimořádné zasedání zastupitelů, většinou jde o desítky minut. V Chomutově jsou politici schopní se nad půlhodinovým programem dohadovat od dvou do šesti. Jako v pondělí.

„Když projednáváme čtyři body čtyři hodiny, tak je to opravdu umorné,“ říká zastupitel a radní Rudolf Kozák (ČSSD). Právě on to byl, kdo při jednání několikrát navrhl ukončit debatu a pokročit k hlasování. „Argumentovat mohu jen do chvíle, kdy argumenty mám, jinak to připomíná jen takové hospodské řeči u piva,“ dodává.

Není jediný, kdo to komentuje. Na větvi jsou z toho hlavně noví zastupitelé, kteří šli do politiky pracovat a místo toho celé hodiny poslouchají plané dohadování.
Třeba Stanislav Mikšovic (TOP09) hned po prvním zasedání prohlásil, že mu některé diskuze připadaly zbytečné. Hejtmanka a radní Jana Vaňhová (ČSSD) zase při posunutí zastupitelstev na ranní hodinu ironicky prohlásila, že „občané nás tu jistě najdou i ve čtyři odpoledne“. A po pondělním zasedání se ozval Jiří Valeš (TOP09) s tím, že devadesát procent času tam zastupitelé seděli zbytečně. „Zdá se mi, že se opakují a vytahují stále ty samé věci. Jak ze strany doktora Rabase, tak ze strany lidí z ODS a ČSSD. A jsou to věci, které se opakují a které tam nevyřešíme,“ dodal pak Chomutovskému deníku Valeš.

Druhá věc, na kterou poukázal, je nepřipravenost materiálů. Například v pondělí chtěli zastupitelé na poslední chvíli dostat do programu etický kodex zastupitelů či dopravu v MHD pro seniory zdarma. A diskuze kolem nových návrhů jednání neúměrně protáhla.
A to Valešovi také vadí. „Když dostanu na poslední chvíli na stůl dotaci pro dětský nadační fond, tak s tím problém nemám. Ale většinu návrhů si chci důkladně prostudovat, s někým konzultovat a přijít s jasným názorem,“ vysvětlil.
Podle Kozáka se tahle věc do roka vyřeší, až se noví zastupitelé dostanou do toho, jak zastupitelstvo funguje. „Nemám jim to za zlé, taky jsme se to museli naučit,“ dodal.

Co ale bezesporu zůstane, bude dohadování. Nenávist mezi oběma tábory, a především konkrétními lidmi, je totiž příliš velká. Arogance, osobní výpady, vytahování starých křivd a obviňování ze lhaní, to je na chomutovském zastupitelstvu běžná věc. Bohužel.

Popichovači: Rabas a Markvart
Jsou zastupitelé, kteří ještě nepromluvili a pak ti, kteří dokáží svými výstupy protáhnout jednání o desítky minut. Dva mezi nimi vynikají.
Přemysl Rabas (SZ) se zřejmě stále nedokáže vyrovnat s tím, že současná koalice ulovila potřebný hlas navíc. Není se co divit, na kritice ODS a ČSSD založil svou kampaň. Skoro v každém vystoupení připomíná, jak ODS „dostala od voličů napráskáno“, a že „lidé chtěli změnu“, aniž by to mělo nějakou souvislost s projednávanou věcí. Nemluví sice často, ale většinou spustí lavinu dalších reakcí.
Pavel Karel Markvart (ODS) zase nemůže vystát Rabase a vůbec celou lavici zastupitelů PRO Chomutov. A dává to na sobě znát. Nenechá si ujít žádnou příležitost, kdy může zareagovat i na sebemenší jejich příspěvek. Snaží se je nachytat, zesměšnit či poučovat, doprovází to až divadelními výstupy.