Podle mluvčí instituce Marcely Klíchové se Markvart ujme funce od 1. ledna 2012. Jeho předchůdce Petr Kušnierz čelí před soudem obžalobě kvůli údajným machinacím s evropskými dotacemi.


Druhý uchazeč odstoupil


Jednačtyřicetiletý zastupitel za ODS Markvart, původní profesí středoškolský učitel, byl nakonec jediným kandidátem na toto místo. Do výběrového řízení se přihlásilo několik uchazečů, ale do užšího kola prošel kromě Markvarta už jen Jiří Červinka, který úřad doteď prozatímně vedl. Toho prosazovala karlovarská strana výboru, naopak Markvart měl podporu strany ústecké (každý kraj v něm má osm politiků).

„Podle našeho názoru Jiří Červinka splňoval všechny atributy uchazeče o funkci ředitele úřadu, před kterým bude stát nelehké řízení úřadu,” potvrdil Tomáš Hybner, místopředseda Rady regionální soudržnosti. „Bohužel v průběhu pohovoru se Jiří Červinka z osobních důvodů vzdal kandidatury na funkci ředitele úřadu a na základě tohoto rozhodnutí výbor jmenoval P. K. Markvarta.”


Novák? Máme jen kolegiální vztah


Markvart musel krátce po svém zvolení vysvětlovat médiím své vazby na politiku a politiky. Především na Alexandra Nováka, jednoho z nejvlivnějších zákulisních hráčů ODS a také exstarostu nepravomocně odsouzeného ze vzetí úplatku.

Sám Markvart je totiž velice aktivním členem ODS (několik let byl i předsedou chomutovské organizace) a s Novákem se zná. „Známe se mnoho let. Jestli jsou naše vztahy přátelské? Já bych řekl spíše kolegiální,“ řekl k tomu Mladé frontě Dnes. „Ale nikdy jsem nebyl jeho zaměstnancem ani on mým,“ dodal s tím, že jakékoli takové spojování považuje za účelové.


Zajímavý flek


Křeslo v čele úřadu, který rozděluje peníze z EU v Ústeckém a Karlovarském kraji, je velice zajímavé místo. Jednak pro politiky ČSSD a ODS z Ústeckého kraje, kteří v kraji čile spolupracují. Na ústecké straně výboru zasedá šest sociálních a jeden občanský demokrat, což je sedm z osmi členů. Nyní je tak „jejich” politik i v čele samotného úřadu.

Druhak i pro samotného Markvarta, jehož zvolení může působit jako „náplast” nebo dokonce „trafika” po neúspěchu v komunálních volbách. Při předpokládané dohodě ČSSD a ODS se totiž mohl stát buď primátorem nebo alespoň prvním náměstkem. Jenže ODS ve volbách vyhořela tak, že vítězná ČSSD musela kromě nich přizvat do koalice i malé strany a ty Markvarta v čele města nechtěly. Ten tak nezasedá ani v radě a je pouze zastupitelem.

Úřad přišel o svého ředitele letos v březnu, kdy byl Kušnierz zatčen a vzat do vazby. Na konci března byl funkce dočasně zbaven a v září definitivně odvolán.

S využitím ČTK