Kontroverzní krok udělala chomutovská vládnoucí koalice. Prosadila si, že zasedání zastupitelů budou začíná už v devět hodin dopoledne. Podle kritiků se tím město ještě více zavírá před občany.
Zkušenosti z kraje
Co koalici vedlo k takovému návrhu? Důvody tlumočila Šárka Schönová, mluvčí radnice – dobré zkušenosti ze zastupitelstva Ústeckého kraje a z ostatních měst. A také fakt, že pokud budou zastupitelé potřebovat nějaký dodatečný materiál k projednání, budou příslušní úředníci v kanceláři a nikoli už doma.
Jenže oba argumenty notně kulhají. Krajští zastupitelé sice zasedají už od dopoledne, ale skoro ve všech ostatních městech v kraji je to přesně naopak – zvolení zástupci lidu se scházejí až odpoledne, aby se zasedání mohli zúčastnit i občané (více v modrém boxu vpravo).
Úředníci vs občané
A to je druhý, ten zásadnější problém. Možná budou k dispozici úředníci, ale na zasedání se nedostanou obyčejní lidé, protože budou v práci. Dosavadní začátky ve 14 hodin byly daleko přijatelnější.
„To nutíme občany, aby si kvůli veřejnému zastupitelstvu brali dovolenou?“ protestoval přímo na zasedání Vladimír Koten (PRO Chomutov). Sám navrhl nechat odpolední začátky a přidat jedno zasedání navíc, aby zastupitelé stihli všechno probrat důkladně.
Ale nepochodil, koalice si prohlasovala své – jen dvě zasedání za půl roku a začátek vždy od devíti hodin. „Tohle zastupitelstvo si má co říci. Myslím, že nás tady lidé najdou sedět ještě ve dvě hodiny, možná i ve čtyři,“ komentovala to lakonicky hejtmanka a radní Jana Vaňhová (ČSSD). Narážela tím na neúměrně dlouhá jednání zastupitelstva. To poslední trvalo přes sedm hodin a končilo až po deváté večer.
A malý dodatek k dostupnosti úředníků – zastupitelé je přímo při jednání potřebují jen výjimečné. Vždy jsou na zasedání vedoucí odborů, případně ti, kteří mají k materiálu co říci.
Bude to stát peníze?
Některá města mají odpolední zastupitelstva ještě z jednoho důvodu – ze své kasy totiž musí vyplácet takzvanou refundaci mzdy u zastupitelů, které jejich zaměstnavatel na zasedání uvolňuje z práce. A když jsou zasedání odpoledne, vyplatí se takových peněz méně, protože většina zastupitelů už má po své běžné pracovní době.
Aby bylo jasno – pro politiky z dopoledních jednání neplynou žádné peníze navíc, město je posílá jejich zaměstnavatelům. Ale mohlo by je ušetřit, pokud by je proplácet nemuselo.
V uplynulých čtyřech letech požádalo o refundaci mzdy jen devět zastupitelů a ročně se na nich vyplatí řádově sto tisíc korun. To je ale stav, kdy většina zastupitelů dochází na zasedání až po své pracovní době. Bude to stejné i nyní?
Zkušenosti z okolních měst? To je jen těžko uznatelný argument. Podle informací a zkušeností našich kolegů v ostatních okresech Ústeckého a Libereckého kraje totiž zastupitelstva skoro všude začínají naopak odpoledne.
Chomutovsko – V Jirkově a Kadani začínají jednání také odpoledne, jen v Klášterci nad Ohří se zastupitelé většinou scházejí už dopoledne.
Lounsko a Žatecko – Ve všech městech (Louny, Žatec, Podpořany a Postoloprty) začínají až odpoledne, dokonce až po čtvrté hodině.
Mostecko – Už dlouhá léta má zastupitelstva od 15 hodin a nic se na tom nemění.
Teplicko – V Teplicích naopak někdejší ranní začátky (9 hodin) posunuli na odpolední (13 hodin) právě proto, aby byli zasedání přístupnější občanům. Podobně to udělali v Bilině. V Krupce sáhli k ranním zasedáním trochu z trucu až poté, co na ně začalo chodit více lidí a připomínkovat jednání.
Ústí nad Labem – Městské zastupitelstvo se tu schází už od dopoledne, ale v případě, kdy očekávají větší zájem lidí, posunou začátek na odpolední hodinu. Tak to bylo například při projednávání územního plánu.
Litoměřicko – Ani v jednom městě tu zasedání zastupitelstev nezačínají dřív než v 16 hodin.
Českolipsko – Česká Lípa, Nový Bor, Mimoň… začátek v 16 či 17 hodin.
Děčínsko – Přímo v Děčíně od 15 hodin, v Rumburku i Varnsdorfu začínají také odpoledne.
Jablonec nad Nisou – Začínají už dlouhá léta od 9 hodin.
Liberecko – Také tady začínají až pozdě odpoledne, v 17 či 18 hodin.