Zrušme projekt na nové lázně v rámci IPRM, nepotřebujeme je. Ušetřené peníze můžeme dát na zlepšení MHD, úklid města a vybudování parkovišť. Takový návrh předložil v pondělí opoziční zastupitel Jan Hartman. Dá se ale vůbec tak obrovský projekt jednoduše zastavit?
Za prvé: Nedá. A za druhé: I kdyby se zastavit dal, vládnoucí koalice to rozhodně neudělá. O obojím se Hartman přesvědčil – jeho návrh neprošel a zastupitelstvo schválilo uvolnění peněz na stavbu.
Místo lázní lepší doprava
Takzvané Oddychové a relaxační centrum je poslední z velkých staveb v areálu. Zimní stadion už stojí, atletický stadion a kulturní centrum se zrovna staví. Podle Hartmana je právě toto centrum zbytečné. „Myslím, že lidé by uvítali, kdybychom ty peníze investovali jinak než na stavbu dalšího krytého bazénu, když už jeden ve městě máme,“ nechal se slyšet. Penězi myslel zhruba 120 milionů korun, které bude město dávat jako spoluúčast k dotaci právě na stavbu bazénu.
Zastavit bez škod nelze
Jenže IPRM je jako rozjetá lokomotiva – dlouho a náročně se rozjížděla, ale když dostala zelenou, je k nezastavení. A kdyby se o tom město pokusilo, muselo by počítat se škodami. Projekt se totiž podával jako celek, tak ho úředníci i odborníci posuzovali a díky tomu získal takovou podporu. Kdyby z něj město vyškrtlo jednu část, mohlo by to změnit i způsob posouzení. Kolik by to znamenalo peněz, nikdo nedokázal odhadnout, podle hejtmanky Jany Vaňhové by město dokonce muselo vracet všechny dotace, což by byly stovky milionů.
Nové centrum nebo staré lázně?
Proti stavbě centra vystoupil i Přemysl Rabas. Nebyl přímo proti uvolnění peněz, chtěl ale zároveň založit pracovní skupinu, která by posoudila, zda by nebylo lepší zachovat současné městské lázně. „Ostatní areály zlepší podmínky sportovcům, ale tyhle nové lázně je naopak zhorší. Vezmeme jim padesátimetrový bazén a nabídneme poloviční délku v relaxačním centru, což je v podstatě skrytý název pro aquacentrum,“ prohlásil.
Koalice ovšem svůj projekt uhájila. Částečně v diskuzi, především ale na samotný závěr při hlasování – osmnácti hlasy, které jí zajišťují většinu. Neprošel Rabasův ani Hartmanův návrh a stavba centra dostala zelenou. Což podle všeho znamená naopak ortel nad starými lázněmi.
Výstavbou vznikne centrum pro relaxaci, jehož součástí bude víceúčelový rekreační bazén a dětský bazén. Objekt bazénového zařízení bude dvoupodlažní. Vstupní podlaží bude na úrovni přístupových komunikací a umožní bezbariérový přístup. V odděleném prostoru bude samostatně umístěn sportovní bazén 25 m s 8 drahami.
Po vstupu do bazénového podlaží a průchodu šatnami se návštěvník dostane do bazénových vodních a vzduchových
atrakcí jako například tobogány, skluzavka, houpací bazén, masážní lehátka, sedací masážní lavice, chrliče, vzduchové perličky, vodní hřib a podobně.
Objekt bude stát na protější straně silnice, než nový zimní stadion, tedy na místě bývalých zahrádek. Od Kamencového jezera ho bude oddělovat nový plot. Přepokládá se, že stavba bude dokončena na jaře roku 2012. Relaxační a oddychové centrum vyjde zhruba na 394 milionů korun, z toho 274 milionů bude dotace a zbytek musí doplatit město z vlastního rozpočtu.
Přemysl Rabas (PRO CV) se o novém centru vyjádřil jako o „cachtátku“. Podle něj jsou podobná centra v dojezdové vzdálenosti (Most, Marienberg), ale Chomutov se stavbou dalšího připraví o 50metrový bazén v lázních, který je ojedinělý. A podle něj by lidé chtěli radši zachovat staré lázně.
Pavel Karel Markvart (ODS) oponoval s tím, že on se „cachtá rád“ a stejně tak spousta dalších lidí včetně rodin s dětmi a není důvod, proč by kvůli tomu museli jezdit do jiného města.
Součástí IPRM byl průzkum, který ale vycházel jen z několik stovek názorů. Co vlastně lidé v Chomutově opravdu chtějí? Co chcete vy? Hlasujte vpravo nahoře a diskutujte dole pod článkem.