Kvůli tomu, že zastupitelé nebyli schopni domluvy, se rozpadla zastupitelstva ve Všehrdech, Hoře Sv. Šebestiána a Černovicích. Mandáty složilo několik zastupitelů, poté se křesel vzdali i jejich náhradníci. Lidé z těchto vesnic se proto opět vydají k volebním urnám. Opakované komunální volby se uskuteční 16. března.

V Hoře Sv. Šebestiána složili mandáty tři ze sedmi nově zvolených zastupitelů. Tím, že na jejich místa nenastoupí náhradníci, obci chybí potřebný počet zastupitelů. Podle zákona totiž nesmí klesnout pod nadpoloviční většinu nebo pod pět, což se stalo v tomto případě. „Slib nepodepsali tři zastupitelé z hnutí Nová Hora a složili to i náhradníci, tedy celé hnutí,“ uvedl starosta Hory Sv. Šebestiána Jan Koutský. „Nedohodli se s ostatními zastupiteli na funkcích,“ dodal.

Starosta: „Zůstal jsem tu viset“

Volebním vítězem v obci bylo hnutí Lidé pro hory, které získalo čtyři mandáty, vedle něj se do zastupitelstva dostala právě Nová Hora se třemi mandáty.

Situace, kdy se čeká na nové volby, má dopad na rozhodování a hospodaření obce. Ve vedení totiž zůstává dosavadní starosta a místostarosta, kteří ale nesmějí dělat závažná rozhodnutí. Jinde už obce schválily rozpočet, v Hoře Sv. Šebestiána, Všehrdech a v Černovicích mají oproti tomu pouze rozpočtové provizorium a nemohou žádat o dotace, ani je přijímat. „Co s tím? Rozpočtové provizorium máme, vyřizujeme, co je třeba, a jedeme v tom nejnutnějším režimu. Už to nějak dotáhneme,“ pokrčil rameny starosta Koutský.

V dalším díle našeho seriálu se podíváme do zaniklé obce Doupov, do roku 1950. Konkrétně do slunných letních dnů a nahlédneme do mateřské školky, která v této dnes již zaniklé obci fungovala.
Jak jsme žili v Československu: Za dětmi do školky v zaniklé obci Doupov

Nastalá situace má pro něj hořkou příchuť spíše v osobní rovině. „Zůstal jsem tu viset. Nekandidoval jsem, už jsem chtěl mít svatý pokoj, jenže jsem tu zůstal,“ povzdychl si rozmrzele.

Ve Všehrdech nesložili slib tři zastupitelé z vítězného politického hnutí Rozvoj obce, které reprezentuje i starosta Miloslav Mandík. Opět bez náhrady. Ani tady se nedokázaly dvě strany domluvit. Celkem je v obci pět volených členů zastupitelstva, dvě křesla mělo hnutí PRO lepší obec. Ačkoli jedou Všehrdy v omezeném režimu, nevnímá to starosta jako větší komplikaci.

Horší je situace v Černovicích, kde chtěli žádat o dotace na obnovu silnice, ale nemohou. Z celkového počtu sedmi na svou funkci rezignovali tři zastupitelé, všichni z hnutí Obec pro občany. Odstoupili i náhradníci.

Ilustrační foto.
Ke konci roku ukončily praxi v Chomutově tři lékařky. Dvě zubařky a praktička

Vítězem voleb se hnutí stalo s náskokem pouhých dvou procent, získalo tak shodný počet tří mandátů jako volební dvojka PRO Černovice, kterou zastupuje dosavadní starosta Jindřich Binder. Jeden připadl hnutí Za perspektivní obec. „Důvod rezignace zastupitelé z Obce pro občany neuvedli, ale jde o to, že se s dalšími zastupiteli nedomluvili na postech,“ osvětlil starosta Binder. „Nesouhlasili, tak to celé položili,“ konstatoval.

Smůlu mají Černovičtí v tom, že se zřejmě v dohledné době nedočkají obnovy silnice směrem na Málkov. „Je to zničená, přibližně půlkilometrová silnice, která vede zadem od hřbitova. Máme zpracovaný projekt a chtěli jsme podat žádost o dotace, teď to ale nepůjde, což je škoda,“ mrzí starostu.

Podle předpokladu mají práce včetně nových chodníků a lamp veřejného osvětlení vyjít na více než šest milionů, dotace mohla přinést dva až tři miliony. Podle Bindera se vše sklouzne nejspíš o rok.

Ilustrační foto
Miliony korun letos potečou do parkoviště v Chomutově i stadionu v Klášterci

Opakované volby hrozily také v Chomutově a v Křimově, kde byla na Krajský soud v Ústí nad Labem vznesena stížnost na neplatnost voleb. Za Chomutov ji podalo hnutí PRO zdraví a sport, nakonec ji ale samo stáhlo. Za Křimov stížnost zaslala kandidátka z hnutí Nezávislí pro Křimov, které ve volbách neuspělo, soud ale návrh zamítl.