Ta se neměla k tomu, aby zlikvidovala následky loňského požáru – doutnající tuny pneumatik skrytých jílem.

Zleva doprava a zpět

Zásah, při kterém je nasazeno třicet hasičů s těžkou technikou, trvá už čtyři dny. Původně se přitom odhadovalo, že za tři dny bude po všem. Bagr rozhrabává doutnající masu metr po metru a hasiči ji prolévají vodou z pěti proudů. Dosud vypotřebovali na pět set tisíc litrů vody. Ve dne hasí, v noci zůstávají na místě a monitorují. Už si netroufají odhadovat, kolik dnů to ještě takto potrvá.

„Hasiči tam zůstanou, dokud bude odkudkoli stoupat dým,“ prohlásil mluvčí HZS Lukáš Marvan. „Problém je, že vychází i z míst, která už projel bagr a prolila voda. Takže stále jen jezdíme z jedné strany na druhou,“ vylíčil mluvčí.

Není na výplaty

Zásah se tím prodražuje. Bagr půjčila firma DTS Vrbenský, vodu dodává Elektrárna Tušimice.

Krajský úřad chce závěrečný účet za zásah předložit společnosti k proplacení. „Dá se říci, že už nyní ale počítáme s tím, že peníze budeme muset vymáhat soudní cestou,“ uvedla tisková mluvčí Krajského úřadu Magdalena Hanáčková. „GRG s námi totiž stále nekomunikuje,“ vysvětlila.

Společnost má navíc zřejmě finanční problémy. Od října nevyrábí, odstřihli ji od dodávek vody i proudu. Není schopná hradit své závazky některým obchodním partnerům a od podzimu nevyplácí výplaty (exkluzivní zpověď zaměstnanců si můžete přečíst ZDE).

Na konci roku přišly zaměstnancům poštou výpovědi. Týkají se jak pracovníků GRG Investment, tak sesterské firmy GRG Technology.

Požár vzplál na pozemcích firmy loni v červnu. Hasiči tehdy zasahovali čtyři dny. Ve finále pneumatiky nechali zavézt tunami hlíny, aby další doutnání zdusily. Nestalo se. Hasiči vyjížděli k dalším požárům stále častěji, zvláště v posledních týdnech. Kouř obtěžoval obyvatele obytných domů v Tušimicích, a tak Krajský úřad hledal ve spolupráci s hasiči a dalšími úřady nejschůdnější řešení. Jestli požár někdo zavinil dosud není jisté. Případ stále vyšetřuje policie.