Ústecký kraj zavádí na několika oblíbených turistických linkách přenosné osobní pokladny, kde budou moci lidé zaplatit jízdenky i kartou. Terminály navíc budou přenášet polohu daného spoje na dispečink.

close Platební terminály na palubách umožní přesně sledovat, kde se daný spoj právě nachází. info Zdroj: se svolením Ústeckého kraje zoom_in Platební terminály na palubách umožní přesně sledovat, kde se daný spoj právě nachází. „Spousta dotazů cestujících se týká možnosti platby kartou za jízdenky nebo třeba aktuální polohy lodi na Labi, takže mě těší, že můžeme jako jedni z prvních v republice nabídnout cestujícím moderní odbavovací zařízení na dalších linkách,“ říká Marek Hrabáč, radní pro oblast dopravy a silničního hospodářství.

„Ústecký kraj nakoupil celkem 16 nových pokladen na platformě Nexgo N86 za 775 tisíc korun, což je cena včetně programování nových modulů. Umožňují výdej a kontrolu jízdenek v tarifu DÚK, v tarifu SJT (Státní jednotný tarif – OneTicket) a ve speciálním tarifu přeshraniční linky č. 398/360 Teplice – Cínovec – Altenberg – Dresden,“ shrnula Magdalena Fraňková, mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje.

Nové přístroje kromě jiného umožňují platby kartou, kontrolu 2D kódů v aplikaci DÚKapka a zajišťují dodávku dat do dispečerského softwaru TMD. „To například usnadňuje práci Centrálnímu dispečinku DÚK, ale také to umožňuje všem cestujícím sledovat polohy turistických linek a linky 398/360 v aplikaci TMDweb na adrese provoz.dopravauk.cz,“ upozornila mluvčí Fraňková.

Do pokladen lze také zapisovat počty přepravených cestujících a odeslat souhrnný přehled, což umožní sledovat zájem o turistické linky. Případně je možné doprogramovat prodej doplňkového sortimentu, například občerstvení.

„Pokladny od společnosti ODP software Olomouc využívají operační systém Android a jsou vybavené WWAN LTE modemem, SD kartou, čtečkou RFID, scannerem 2D kódu prostřednictvím fotoaparátu a WLAN (wifi) modulem. S obdobným zařízením se lze dnes setkat při platbě kartou například v restauracích a menších obchodech,“ doplnil krajský úřad ústy své mluvčí.

Pokladny jsou zatím ve zkušebním provozu. Zapůjčeno je má několik dopravců. 

Kde najdete nové platební terminály:

MBM rail – linka T3

Jde o Zubrnický motoráček s trasou ze Střekova v Ústí nad Labem přes Velké Březno do Zubrnic. Cestující vozí nostalgický motoráček „Hurvínek“ řady M 131.1. Jezdí čtyřikrát denně o sobotách, nedělích a státních svátcích od začátku dubna do konce října. Více čtěte zde.

Labská plavební společnost – linky T91, T92

Lodní linka T91 jezdí z ústeckého přístaviště Centrum po Labi do Lovosic, Litoměřic, Roudnice a Štětí až do Mělníka. Cestující ji mohou využít kromě víkendů také jednou během pracovního dne. Více čtěte zde.

Linka T92 se naopak pouští po proudu řeky a o víkendech sveze zájemce z Ústí do Děčína, Hřenska a Bad Schandau v Německu. Více čtěte zde.

Autobusy Karlovy Vary – linka T93

Lodní linka T93 nově od poloviny letošního roku vozí turisty po řece Ohři mezi Litoměřicemi a Terezínem. Službu zajišťuje menší loďka s kapacitou jedenácti osob. Vyplouvá každý den kromě pondělí na osm párů spojů. Více čtěte zde.

KŽC Doprava – linky T1, T5, T11

Linka T1 - Kamenický motoráček je turistický vlak, který jezdí po Sklářské lokálce Šenovce z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od prvního dubnového víkendu do posledního říjnového víkendu. Více čtěte zde.

Označení linky T5 skrývá Podřipský motoráček. Cestující vozí mezi Roudnicí nad Labem a Libochovicemi přes Straškov, Mšené Lázně a Budyni nad Ohří. V provozu je o víkendech a svátcích od začátku dubna do konce října. Více čtěte zde.

Podkrušnohorský motoráček obsluhuje linku T11, známou jako Kozí dráha. O sobotách a nedělích spojuje Děčín s Telnicí, projíždí přes Jílové, Modrou, Kamenec, Libouchec a Malé Chvojno. A to opět od začátku dubna do konce října. Více čtěte zde.

Railway Capital – linky T6 a T8

Doupovská dráha má označení T6. Jde o zhruba třicetikilometrovou trasu z Kadaně do Podbořan přes Želinu, Poláky, Vilémov, Radonice, Krásný Dvůr, Kaštice a další obce. Na Doupovskou dráhu mohou zájemci nastupovat o sobotách, nedělích a svátcích od začátku dubna do konce října. Více čtěte zde.

Regionalverkehr Sächsische Schweiz-Osterzgebirge GmbH (RVSOE) – linka 398/360

Jde o přeshraniční linku z Teplic přes Dubí, Cínovec a Altenberg a dále pokračující pod číslem 360 přes Dippoldiswalde až do Drážďan. Více čtěte zde.

Zdroj: kr-ustecky.cz