„V cestovní agentuře Tina Tour v Ruské ulici u paní Martiny Schýbalové jsem si objednal týdenní zájezd do Turecka. Odjíždět jsem měl minulou sobotu,“ začíná vyprávět svůj příběh Jaroslav V. Příběh, který často slýcháme, ale nevěříme, že bychom mohli nalétnout. Jaroslav V. však nebyl sám. Chomutovské agentuře Tina Tour naletělo více lidí.

Agentura peníze cestovce nepředala

„Dva nebo tři dny před odjezdem mi volali z cestovní kanceláře, u které jsem měl zájezd objednán přes agenturu a sdělili mi, že jim paní Schýbalová nedala peníze, takže nikam nejedu,“ popisuje svůj zážitek Jaroslav V.

Pan Jaroslav V. podal na paní Schýbalovou trestní oznámení. „Podle toho co vím, dluží velké peníze i jiným cestovkám,“ hodnotí celou situaci. Sám už ví i o dalších lidech, kteří ženě naletěli.

Do Turecka měl jet Jaroslav i se svým otcem, kterému je sedmdesát čtyři, a osmiletým synem, který je astmatik. „Oba potřebovali jet k moři,“ říká. Za zájezd zaplatil třicet sedm tisíc. Proto začal problém řešit přes právníky. Sám ale příliš ve vrácení peněz nevěří.

„Podnikám, takže nakonec dovolenou nemám. Čtyři roky jsem jí neměl a letos už ani nikam nepojedeme,” říká značně zklamaně Jaroslav.

Schýbalová prý peníze vrátí

„Objednala jsem zájezd, ale nezaplatila jsem ho,“ říká jako by nic vedoucí cestovní kanceláře Tina Tour Martina Schýbalová. „Panu Jaroslavovi jsem nabídla, že mu všechny finanční prostředky uhradím,“ říká s klidem Schýbalová.

Podle jejích slov se prostě a jednoduše dostala do finanční tísně. „Měla jsem větší výdaje než příjmy,“ hodnotí situaci. Sama přiznává, že takto si vzala peníze i od dalších klientů.

Agentura už prý nefunguje. „Já jsem činnost ukončila k 20. říjnu 2011. Jsem tu jen abych se s každým domluvila,“ informuje Schýbalová. Termín vrácení peněz je ale pro každého klienta jiný. „Nejsem schopná dát peníze teď. Je to na dohodě s klientem,“ uvádí. Podle jejích slov dostanou někteří peníze koncem roku, jiní prý počkají rok.

Škoda se pohybuje okolo půl milionu

Policie se již tímto případem zabývá. „Policisté prošetřují trestní čin zpronevěry u třiatřicetileté ženy,“ řekla k případu mluvčí policie Marie Pivková. „Podle dosud zjištěných informací brala od klientů finanční prostředky, které pak použila pro vlastní potřebu,“ dodává.

Podle policistů podobné jednání praktikovala paní Schýbalová již od října loňského roku. „Poškozených je zatím třináct. Předběžná škoda se odhaduje na půl milionu korun,“ shrnuje Pivková.

Pokud bude Martina Schýbalová obviněna z trestného činu zpronevěry hrozí ji peněžitý trest nebo jeden rok až pět let za mřížemi.