Amatérské posádky firem, spolků či jenom přátel se vydaly na jezero za dobrou zábavou a sportováním. „Každoročně oceňuji party lidí, kteří s námi přicházejí oslavit máj sportovními výkony. Je to příjemná tradiční akce," sdělil primátor města Jan Mareš. Dvousetmetrovou dráhu v čase pod minutu zdolala jako první a pohár primátora získala mostecká posádka Fitness Zimák, o dračí hlavu za nimi byly chomutovské Lochnessky, vítěz podzimního klání.

Již názvy posádek napovídají, že jejich členové mají smysl pro humor. Po Kamencovém jezeře se proháněli Vodovodníci, Čochtani, Rafani, Čmoudíci, Svižné trubky, Silné roury nebo Draci na matraci. Některé posádky jsou pravidelnými účastníky. „Prague dragons jsou jedni z nich a vždy přivezou také čínského draka, kterého zvláštním rituálním tancem na začátku závodu probudí, aby nad kláním bdil a ochraňoval jej. V závěru pak opět tancem ukládají draka ke spánku," popsala efektní podívanou organizátorka Silvie Škubová. Celé odpoledne se neslo v přátelské atmosféře, ale ve chvílích závodních, se posádky hecovaly, povzbuzovaly bojovými pokřiky a soutěžení mělo ten správný náboj. Přemíra snahy dokonce v cíli závodu překlopila loď ostrých Rafanů. Dobrou zábavu v podvečer doplnila skupina Makovec country hudbou, která strhla účastníky ke zpěvu i tanci.

Závody dračích lodí jsou nejenom regulérní sportovní disciplínou, ale také atraktivní diváckou podívanou a příležitostí k týmové spolupráci a soutěžení. Historie má své kořeny v čínské legendě před 2 tisíci lety, ve 20. století se z Číny rozšířily dračí lodě i do dalších zemí, v ČR jsou od roku 1997. Na lodi dlouhé 12,5 metru a ozdobené hlavou a ocasem draka pádluje 20 členů posádky podle pokynů bubeníka sedícího na přídi, směr zajišťuje kormidelník v zadní části lodi.  Dragonboating, tedy dračí pádlování, se v poslední době stává velice populární a protože souhra a týmový duch jsou klíčovým předpokladem úspěchu, některé firmy jej se svými zaměstnanci zkouší jako teambuildingovou aktivitu k posílení kolektivu. „Vítěz je sice jen jeden, ale všichni, kteří strávili sváteční den na jezeře se svými přáteli a kolegy, si odnesli příjemné zážitky z podařené akce," dodal primátor Mareš s tím, že v příštím roce bude Dragon Cup na Kamencovém jezeře první sobotu v květnu.

Autorka: Šárka Schönová