Ve srovnání se stejným obdobím v roce 2019 je ale návštěvnost v kraji na 50 procentech. Nalákat návštěvníky se zámky a hrady budou snažit řadou novinek a akcí. Pokračovat bude také projekt Po stopách šlechtických rodů, letos zaměřený na šlechtické slavnosti.
„Jak skupinové zájezdy, tak zahraniční návštěvníci se postupně začínají pomalu na státní památky vracet. Poměrně vysoká návštěvnost památek během velikonočních svátků a vytíženost prohlídkových tras od otevření naznačují mírný optimismus,“ zhodnotil ředitel územní památkové správy v Praze Petr Spejchal.
Na zámku v Ploskovicích na Litoměřicku pokračují práce na rekonstrukci fasády hlavní budovy. Minulostí je tam nepůvodní bílá barva. Nově se zámek zahalil do světle okrové, stejné jako měl v 19. století. Obnovou prošla také okna, dveře, pískovcové sochy a další prvky. „V současné době se stavební a restaurátorské práce zaměřují na závěrečnou jižní část fasády, opravu balkonu před hlavním vstupem a úpravu terénu před grottou. Komplexní obnova bude dokončena v září,“ informovala kastelánka Jana Zimandlová. Náklady na rozsáhlé opravy, které návštěvnický provoz nijak neomezují, jsou bezmála 27 milionů korun.
Novinky v prohlídkových okruzích připravil na letošek zámek v Libochovicích na Litoměřicku. Vybavené budou řadou loveckých trofejí, které ze svých cest po Africe přivezl poslední majitel zámku hrabě Johann Josef Herberstein. Návštěvníci tak uvidí četnou zoologickou sbírku prezentující hroší nohy nebo zuby, vycpaniny pelikánů, supů nebo krokodýlů, které byly doposud uložené v zámeckých depozitářích. Vystaveny tu budou také věci denní potřeby jako cestovní bedny, kufry, cestovní sprcha či toaleta. První červencový víkend se v zámecké zahradě uskuteční Slavnosti knížete Josefa Dietrichsteina s ukázkou dobových venkovních her.
Hrad Hazmburk na Litoměřicku s nově upraveným nádvořím letos chystá prodlouženou návštěvní dobu na státní svátek 5. července. Západ slunce na Hazmburku mohou návštěvníci společně s osvíceným hradem obdivovat až do 22 hodin také o Hradozámecké noci na konci srpna.
Výjimečná bude nejspíš letošní sezóna pro zámek Stekník na Žatecku. V červnu má být totiž rozhodnuto o výsledku nominace Žatecké chmelařské krajiny, jejíž součástí je také chráněná vesnice Stekník včetně zámku na seznam světového dědictví UNESCO. Letos také začala příprava projektové dokumentace na celkovou obnovu zámeckého areálu. Kastelánka Stekníku Jana Zajíčková přiblížila, že mají vzniknout projekty pro obnovu fasády, zámeckých terasovitých zahrad a nádvoří. „Připravujeme i nový prohlídkový okruh v jižním křídle zámku a vytvoření zázemí pro zaměstnance,“ poznamenala Zajíčková.
Na zámku Jezeří na Mostecku pokračuje obnova divadelního sálu, který byl v dezolátním stavu. „Během realizace se objevila řada problémů, proto se obnova zpožďuje. Předpoklad je takový, že rekonstrukce i restaurátorské práce skončí letos v září,“ uvedla tamní kastelánka Hana Krejčová. Práce na obnově sálu nicméně nijak neomezují stávající návštěvnický provoz. Naopak lidé mohou sledovat, jak se kdysi silně zdevastovaná památka poslední roky postupně proměnila.
Tradičně velké množství akcí i novinky si připravil zámek ve Velkém Březně na Ústecku, nejmladší a nejmenší zámek v Česku. Pokoj mladého pána je nově doplněn o repliku saka dragounské uniformy hraběte Chotka, kterou měl v zákopech 1. světové války, a to včetně vyznamenání, která na bojištích obdržel. V Hudebním salonu zase přibyl unikátní hudební strunný nástroj Mandolinette.
V sobotu 7. května z velkobřezenského nádvoří odstartuje 20. ročník závodu historických vozidel O pohár hraběte Chotka. Veterány se v rámci jízdy vydají také na zámek v Ploskovicích.