Barevně vybočuje jen pískovcový erb. Světlejší barva v budoucnu nerozsvítí dokonce ani okolí okenic.
„Takovouto barevnost nám nařídili odborníci národního památkového ústavu. Provedli průzkum, při kterém zjistili, že fasáda měla v roce 1860 právě tmavě červenou barvu a monochromatické (jednobarevné pozn. red.) provedení,“ vysvětlil důvod zásadní proměny vzhledu zámku jeho ředitel Petr Hybner. Dosud fasáda nesla barvu, kterou měla za renesance. „Protože má ale zámek novogotickou podobu, odborníci určili, že má být natřen stejně jako v té době,“ doplnil ředitel.
„Fakt to tak zůstane?“
Zatím těžko najít člověka, kterému by se nový vzhled zámku vysloveně líbil.
„Vypadá to nepřirozeně,“ zhodnotila Jitka Malá, která přijela na prohlídku zámku z Kadaně. „První, co mi blesklo hlavou, bylo to, že se jedná o smutnou parodii zámku Červená Lhota.“
Podle Jakuba Nového z Kadaně vypadá jako sanatorium pro nemocné. „Hlavně tedy kvůli tomu, jak je barva jednotlitá. Chybí nějaké oživení kolem oken. Takhle to fakt zůstane?“ zajímal se.
Ani třetí oslovený nehýřil pochvalami.
„Památkáři se prostě vychylují z průměru většinové populace,“ mračil se při pohledu na fasádu Petr Šebesta. „Proč se musí dogmaticky držet barevnosti z nějakého období. Vážně nemohli najít jinou barvu, která ctí jeho historii?“
Jisté rozpaky neskrýval ani ředitel zámku. Na otázku, jak se mu nová fasáda líbí, odpověděl s dávkou diplomacie.
“Řekněme, že je odborná veřejnost nadšená a laická překvapená,“ uzavřel.
Zatím zčervená půlka zámku
V uplynulém měsíci město nechalo podle závazného stanoviska památkářů natřít severní fasádu zámku, kde je vstup. Do konce prázdnin „zrudne“ také západní strana. Druhá polovina bude natřena až dodatečně. Dost možná až v příštím roce.
Proměna fasády je financována z prostředků ministerstav kultury a městského rozpočtu.