Prostory zrcadlového sálu na zámku Červený Hrádek v Jirkově potřebují nutně zásah restaurátorů. Město je chce povolat, aby zachránili kazetovou podlahu z dubového dřeva, která je silně poškozená, a obnovili také více než dvě stě let staré obložení stěn.

Restaurátorský záměr pro Jirkov vypracovala společnost Ateliéry Bárta. Podle jejího závěru by mohla být podlaha bez zásahu odborníků nevratně poškozena. Kvůli v historii opakovanému přebrušování se totiž ztenčil materiál a začaly se ulamovat kraje.

„Celkově je stav parketových dílců velmi vážný a v tuto chvíli bez včasného restaurátorského zásahu bude dál docházet k destrukci dalších dílců,“ upozornil umělecký truhlář a restaurátor Tomáš Bárta.

V Chomutově protestovali aktivisté a aktivistky Greenpeace, kteří tak upozornili na nelegálně získané dřevo ze vzácných bučin Krušných hor. Skončilo v průmyslovém areálu na Zadních Vinohradech.
Nelegální kácení? Greenpeace sledovalo kmeny pomocí GPS, skončily na pile

Dřevěné obložení předsálí je dnes pokryto vrstvami nátěrů, sondami se ale pod nimi podařilo objevit původní fládrovaný povrch, který napodobuje přírodní vzhled dřeva. „Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o jedno z posledních dochovaných původních fládrování, je o to důležitější jeho záchrana,“ zdůraznil odborník.

Během průzkumu se nečekaně podařilo v obložení nalézt tajnou dřevěnou schránku. I ta bude opravena. Podle restaurátorského záměru má být zámek dvířek šetrně vyjmut, očištěn a doplněn o funkční klíček.

Žádný trezor, možná něžná tajemství

„Podle kování můžeme odhadovat, že schránka pochází z 18. až 19. století, nemyslím si ale že sloužila jako trezor,“ uvedl Bárta. „Zřejmě byla příručního charakteru, to znamená, že do ní bylo možné uložit věci, o kterých ostatní neměli nic vědět - například tajemství dcer před matkami. Určitě ne cennosti,“ uvedl pro představu.

Tajná schránka ale byla nalezena prázdná. Přitlučená byla hřebíkem tovární výroby typické pro začátek 20. století, z čehož vyplývá, že byla dlouhodobě bez využití. Nakonec ji skryly vrstvy nátěrů.

Chomutovský režisér, kameraman a kreativec Ladislav Bittner.
Piráti na ledě i v montérkách. Fanoušek o klubu natočil strhující dokument

Město Jirkov usiluje o obnovu historických parket a obložení dlouhodoběji, dokonce už dvakrát vypsalo výběrové řízení na zhotovitele. Dosud se ale žádný zájemce nepřihlásil.

„Třetí už letos vypisovat nebudeme. Rozhodli jsme se, že to necháme na příští rok,“ uvedla starostka Dana Havlátková Jurštaková (ODS). „Oslovili jsme odborné firmy, které by se potenciálně mohly hlásit, všechny ale mají plné ruce práce se zakázkami, které musí stihnout ještě letos,“ doplnila.