Prosadit u dospěláků workoutové hřiště, více divadelních představení nebo dokonce zařídit nový silniční obchvat. Klášterecká radnice má nové posily. Od září jí budou své návrhy předkládat i školou povinní žáci, kteří byli spolužáky zvoleni do vůbec prvního dětského zastupitelstva. Jejich nápady pak mohou zastupitelé přeměnit v praxi.

S myšlenkou, aby se klášterečtí politici seznamovali i s názory mladé generace, přišlo vedení města. „Při stavbě nového hřiště v Dlouhé ulici jsme k plánování přizvali děti. Jejich názory byly pro nás hodně osvěžující, takže jsme se rozhodli poslouchat je dál,“ říká starosta města Štefan Drozd.

Od dubna proto probíhaly na jednotlivých školách volby mladých zastupitelů. „Kandidáty vybrali zástupci tříd, kteří zasedají v žákovských parlamentech. Z těch pak ostatní vybrali zastupitele,“ přibližuje výběr novopečená místostarostka Kamila Janáčková. „Mě asi pomohl dobrý prospěch a to, že se sama o politiku hodně zajímám,“ komentuje své zvolení Janáčková.

Celkem se do úřadu chystá sedmnáct žáků ve věku od deseti do šestnácti let. Aby se ve světě politiky hned neutopili, budou jim k ruce i tři koordinátoři, kteří budou i organizovat jejich zasedání a seznamovat je třeba se zákony, které by je mohly limitovat. Zatím jim už alespoň pomohli zvolit vedení a radní. Starostou se stal třináctiletý Filip Chlup ze základní školy Krátká. A protože je velký sportovec, bude se snažit posílit i sport ve městě. „Chtěl bych prosadit pro Klášterec nové workoutové hřiště,“ říká mladý starosta.

I ostatní zastupitelé by chtěli ve městě rozvíjet hlavně sport a kulturu a pokud jejich návrhy dospělí posvětí, mohou se Klášterečané těšit třeba na parkourové hřiště, více divadelních představení nebo síť stezek pro in-line brusle. Mezi zastupiteli se ale najdou i ekologové a v příštích měsících se tak dost možná bude jednat i o novém silničním obchvatu, který by odvedl kamiony a náklaďáky daleko od centra města.

Co se týče politické kultury, mají o sobě zastupitelé jasno. Žádné obstrukce prý od nich čekat nemáme. „My se mezi sebou vlastně vůbec neznáme, takže zatím u nás neexistují nějaké koalice a opozice, jednáme na vlastní svědomí. A úplatky brát nebudeme,“ dodává se smíchem místostarostka Janáčková.

Žákovské zastupitelstvo se bude scházet pravidelně od začátku nového školního roku, medailonky a programy jednotlivých zastupitelů si už ale můžete prohlédnout na webu města Klášterce.