Zastupitelé v Chomutově zakázali provozování automatů ve městě. Vyhláška začne platit od 1. ledna 2015, pojí se k ní však spousta otazníků. Na ty základní se snaží Chomutovský deník odpovědět.

BYLO ROZHODNUTÍ JEDNOZNAČNÉ? Nebylo. Čtyři zastupitelé za ODS pro zákaz ruku nezvedli. Dva se hlasování zdrželi - Jindřich Stádník a Kamila Vrtišková, dva hlasovali vyloženě proti zákazu - Pavel Karel Markvart a Zdeněk Fojtík. Jediný Markvart svůj postoj jasně vysvětlil. „Historie mě nepřesvědčila, že prohibice je prospěšná. Naopak jsem přesvědčený, že s sebou nese vysoké riziko kriminality provozování zakázané činnosti nelegálně," nechal se slyšet. „Velmi omezené množství heren je lepší varianta, než zakázat je úplně."

Zajímavé je dodat, že nikdo ze zmíněných už nekandiduje.

CO JE ZAKÁZÁNO A CO POVOLENO? Město od 1.1. 2015 zakazuje jen takzvaný „bednový" hazard, tedy automaty, videoterminály, kvízomaty, elektronické rulety a podobná zařízení. Povolené jsou například živé rulety, bingo či hraní pokeru. Klasická ruleta však v Chomutově není žádná a pokerové turnaje už se hrají jen minimálně.

Vladimír Koten (PRO Chomutov) navrhoval, aby byl zakázán i tento hazard, ale jeho návrh neprošel.

Hospodských her (mariáš nebo poker s kamarády o peníze) se zákaz nikdy netýkal, vždy musí jít o hru organizovanou nějakým provozovatelem.

ZA JAK DLOUHO AUTOMATY ZMIZÍ? V tom je háček. Tolik diskutovanou zákazovou vyhláškou se totiž změnila jediná věc - zákaz nově platí i pro dvě herny (za sportovní halou a v TIPu), které byly původně povolené. Takže stále záleží na ministerstvu financí, za jak dlouho zruší vydané licence na videoterminály. A vzhledem k tomu, že provozovatelé se právně brání a podávají různá odvolání, trvá takový proces i několik měsíců.

Však také první licence odebírá stát až teď, přestože podněty měl už od začátku roku. „Některá povolení už byla zrušena pravomocně," potvrdila k tomu mluvčí města Šárka Schönová. „V některých hernách klesá počet terminálů, dokonce již došlo k uzavření herny."

JE MOŽNÉ ZÁKAZ NĚKDY ZASE ZRUŠIT A AUTOMATY POVOLIT? Ano, je. Automaty zakazuje vyhláška, kterou může zastupitelstvo kdykoli zrušit nebo změnit. Proto jsme také oslovili strany, kandidující do zastupitelstva na následující čtyři roky, aby svůj postoj k hazardu vyjádřily (viz tabulka dole).

Vyplývá z toho, že obnovení hazardu není příliš pravděpodobné, jenže není ani vyloučené. Záleží na tom, kdo po volbách ovládne radnici. To už je úkol pro voliče.

PROČ SE POCHYBUJE, ŽE TO MĚSTO MYSLÍ VÁŽNĚ? Důvodů je více. Vedení města dlouhodobě prosazovalo dvě povolené herny a zákazu se bránilo. Až nyní přišlo s vyhláškou, která automaty zakazuje. Pochybnosti budí fakt, že je to pár týdnů před volbami. Opoziční zastupitel Daniel Černý (PRO Chomutov) k tomu ještě dodává další názor, a totiž že se vedení města pouze zaleklo hrozby referenda. Pro něj se vyslovilo několik tisíc Chomutováků.

Navíc to může působit tak, že vedení města chce jen ukončit současný chaotický stav. V hernách zakázaných vyhláškou se totiž hraje dál a v těch povolených jsou zase provozovatelé, které tam město nechce. Totálně vymýtit hazard a poté od nuly povolit vybrané herny - to může být varianta dalšího vývoje. Tu však v tuto chvíli nikdo nepotvrdí. „O obecně závazných vyhláškách rozhoduje zastupitelstvo města, nikoliv primátor," odpověděl Jan Mareš (ČSSD) na dotaz Chomutovského deníku, zda je taková úvaha správná. „Od 1. 1. 2015 bude platit úplný zákaz bednového hazardu, o žádném nulovém stavu se nejednalo."

O KOLIK PENĚZ MĚSTO PŘIJDE? Za provozování automatů město získává miliony ročně. Nyní se mluví o šesti milionech, to je ale suma odhadnutá při provozu původně povolených dvou heren. Vzhledem k tomu, že se zatím hraje stále všude, bude reálný dopad na rozpočet oproti minulým letům zhruba třicet milionů.

Jak se kandidáti staví k hazardu? Zakázali by ho, regulovali nebo povolili?

Úplný zákaz hazardu:
Daniel Černý (PRO Chomutov): „
Jeden gambler zničí život mnoha lidem v okolí a je prokázáno, že kde nejsou herny, je mnohem méně gamblerů. V Chomutově je k tomu podezření na propojení hazardu a politiků, to je další důvod, proč hazard úplně zakázat."

David Dinda:
Jsem pro zákaz hazardu v Chomutově, z velké části hlavně kvůli okolnostem, které zde toto téma provází (dvě velké povolené herny apod.).

Michal Vlach (TOP09):
Jsme pro úplný zákaz hazardu. Jsem si vědom, že samotný zákaz není definitivním řešením celého problému, a proto musí samozřejmě působit cílené preventivní programy a aby měl zákaz hazardu smysl, musí být též zajištěna důsledná represe (tj. dohled nad dodržováním zákazu hazardu a ukládání sankcí za případné porušování tohoto zákazu).

Marek Hrabáč (ANO 2011): Byli jsme pro úplný zákaz hazardu už před schválením vyhlášky a na našem postoji se nic nemění.

Oldřich Moravec (Otevřená radnice): Jsme pro absolutní zákaz hazardu, a to dlouhodobě.

Marie Kindermannová (Nespokojení občané!): Je to návyková věc, se kterou se pojí další negativní vlivy. Na tom by se město nemělo nijak podílet ani z toho profitovat.

Mezi úplným zákazem a regulací:
Jan Mareš (ČSSD): Jsem pro regulaci nebo zákaz bednového hazardu. Přímo s sebou nese patologické jevy, narušování veřejného pořádku, zneužívání sociálních dávek a drobnou kriminalitu.

Ladislav Drlý (KSČM): Zakázaný hazard nám nevadí a otevírat tuto otázku sami nebudeme. Ale pokud bude v budoucnosti provozování hazardu v Chomutově opět povoleno, mělo by to být v přesně vymezených lokalitách a za dodržení podmínek umožňujících kontrolu městskou i státní policií, finančního úřadu, odboru sociálních věcí a za současného omezení podávání alkoholu.

Regulace hazardu:
Jan Řehák (ODS): Dle mého je rozumná cesta regulace, aby hazard byl pod kontrolou na přesně vymezených místech a nedocházelo tak k rozvracení rodin či životů jednotlivců. Neregulace či úplný zákaz vede k opaku.

Vojtěch Čihař (Unie pro sport a zdraví): Jsem pro regulaci hazardu. Úplný zákaz by hazard nevymýtil, jen by se stal „anonymním", proto prosazuji spíše jasně viditelný a kontrolovatelný hazard, a to klidně někde na kraji města.

Pavel Burket (Česká suverenita): Je absurdní a krátkozraké si myslet, že autoritativním zákazem jedné lidské neřesti odbouráme i všechny ostatní s negativními dopady na rodiny. Jen se závislost vytlačí z jednoho segmentu byznysu do jiného (drogy, alkohol, cigarety). Pro Českou Suverenitu se podobné zásadní problematiky budou řešit určitě vždy s vahou lidového referenda.

Mezi regulací a povolením hazardu:
Marek Bradáč (Strana svobodných občanů): Obecně jsem proti dalším regulacím ze strany státu směrem k občanům a zároveň jsem toho názoru, že snahou o úplný zákaz hazardu dochází pouze k „zametání současných problémů pod koberec" a nikoli k jejich řešení. Byl bych pro odstranění světelných reklam, pořízení záznamových kamer či zatemněných výloh.

Úplné povolení hazardu:Nikdo

Neodpověděl: Jakub Grus (NE Bruselu)