„Konečně to bude v restauraci vonět a nebudu mít propálené ubrusy," bere úplný zákaz kouření s nadhledem Vratislav Horák, majitel penzionu Johanka v Hájích pod Klínovcem. „U nás chodí většina lidí kouřit ven," už si na to zvykli," uvedl Horák. Navíc si nemyslí, že se to nějak dotkne počtu hostů. „Pokud vím, tak v některých restauracích v zahraničí se to projevilo tak, že začali chodit lidé víc na jídlo, než aby popíjeli pivo a kouřili u toho. Někde se jim dokonce zvedla i tržba," vidí na zákazu určitá pozitiva Horák.

Jinak je ale majitel penzionu přesvědčen o tom, že by provozovatelům restaurací neměl nikdo nařizovat, co ve svých provozovnách budou dělat. „Považuji to za velkou drzost. Nejvíc se obávám toho, že se začnou dávat výjimky. Zákon by měl platit pro všechny bez rozdílu," obává se Horák. Jinak si ale nemyslí, že by to nějakou hospodu položilo. Podle něj se vytvoří u každé restaurace určité místo, kam kuřáci budou chodit. „Z některých restaurací se staly kluby které nejsou veřejně přístupné a tak si tam mohou členové klubu kouřit jak se jim zlíbí," uzavřel Horák.

To provozovatelka restaurace U Rybníčka v Březně ze zákazu radost nemá. „Myslím si, že se to promítne do počtu hostů, kteří k nám chodí," uvedla, Blanka Heřmanová. Navíc takový zákon považuje za diskriminační. „Každý zákazník si přece může vybrat do jaké restaurace půjde. Navíc u nás se kouří a chodí sem i nekuřáci, protože tu mají kamarády," dodala Heřmanová.

Zákaz kouření se nelíbí ani Zuzaně Netoličkové která provozuje restauraci U Zlatého Jelena ve Výsluní. „Já mám pocit, že se na restaurace snad zaměřila celá republika a všichni je chtějí zlikvidovat. U nás se nekouří už asi čtyři roky protože nemáme oddělené prostory, ale je to diskriminace," uvedla Netoličková. „Řada restaurací investovala do oddělených prostor a teď jim to bude na nic," nechápe hostinská. Já osobně nemám kouření ráda, takže se tu nekouří," dodala Netoličková. Po svém to vyřešili v penzionu U hasičů na Pyšné. „My neprovozujeme penzion pro veřejnost, pouze na objednávku," uvedla Anna Hasičová.