Doba dovolených je v plném proudu. Oblíbených last minute zájezdů však v posledních dvou letech znatelně ubývá. Kdo chce odjet na dovolenou za nejvýhodnější cenu, zařizuje si její nákup již v zimních měsících, tedy na tzv. first minute, kdy je možné zakoupit dovolenou v zahraničních destinacích až s 20% slevou. Finančně výhodnější je nákup dovolené mimo hlavní turistickou sezónu. Měsíc září patří ke stále oblíbenějším měsícům, kdy obyvatelé Ústeckého kraje odjíždějí do zahraničí.

Nejlevněji vyjde turisty při nákupu last minute zájezdů Chorvatsko a Egypt. Naopak Řecko jako jedna z nejoblíbenějších prázdninových destinací znatelně podražuje. „Nejlevnější zájezdy na last minute nabízíme do Chorvatska. Dále je cenově příznivá Itálie, Černá Hora i Bulharsko, které je ovšem bez stravy. Trochu dražší je letos Řecko," potvrdila Jitka Coníková z agentury Traxmandl Tour. Cenově výhodný je pro turisty i přes probíhající nepokoje Egypt. „Ceny zájezdů se zde snižují až o polovinu původní ceny," uvedla Petra Škrobálková z cestovní agentury Artemis.

Z důvodu toho, že výhodných last minute zájezdů každým rokem ubývá, nabízí cestovní kanceláře a agentury nákup letních dovolených na first minute. „Zájezdy na poslední chvíli se nyní shání špatně a jsou drahé. Počítáme s tím, že letos budeme mít nejvíce práce ke konci podzimu, kdy se zahájí prodej dovolených na first minute," sdělila Škrobálková. Také rodina Šmídových již dva roky využívá výhodnou nabídku cestovních kanceláří a kupuje zájezdy na first minute. „Jelikož musíme dovolenou plánovat i několik měsíců dopředu, je pro nás výběr dovolené v zimě a za sníženou cenu ideální volbou. Na příští rok plánujeme nabídky first minute rovněž využít," uvedl Jaroslav Šmíd. Nejlépe se v letošním roce prodávaly zájezdy do Bulharska, Turecka a Řecka.

Na prázdninovou dovolenou se však stále více lidí raději vydává až v měsíci září. Dovolenou v září volí nejčastěji rodiny se staršími dětmi, manželské páry, ale také vysokoškolští studenti. „Zahraniční dovolenou v září upřednostňujeme z toho důvodu, že je tam klidnější podzimní atmosféra bez davů turistů a nejsou už žádná extrémní vedra," sdělil důvody pro cestu k moři mimo hlavní turistickou sezónu manželský pár.

I přesto, že hlavní turistická sezóna však končí až po 15. září, jsou ceny zájezdů i na začátku tohoto měsíce nižší, než v období července a srpna. Hitem zářijových dovolených jsou destinace v Turecku, Řecku a Tunisku. Ceny zájezdů budou nadále klesat v letoviscích Bulharska a Itálie, kde je v září počasí již méně předvídatelné.

Autor: JANA FROŇKOVÁ