Nejezděte autem, nekuřte, nevycházejte ven. Možná to za oknem vypadá na zimní idylku, ale nenechte se mýlit. Vzduch je plný prachu.

Hlavně děti musejí oželet řádění ve sněhu. „Dostali jsme varování, takže s dětmi ven nechodíme," potvrzuje Jaroslava Chrtková z jirkovské mateřské školy Kaštánek. „Sice jsou na procházky ven zvyklé, ale smutné z toho nejsou, mají více času na hraní ve třídách," dodala.

Na Chomutovsku je vzduch nejhorší z celého kraje. V Tušimicích v něm ve čtvrtek ráno naměřili nejvíc polétavého prachu (PM10), přes 171 mikrogramů na metr krychlový. Ani v centru Chomutova to nebylo lepší, nejvyšší hodnota tu dosáhla 165 mikrogramů. 

Dopoledne začaly hodinové koncentrace klesat, ale ty denní stále více než dvakrát překračovaly povolený limit. V Chomutově bylo okolo jedenácté hodiny naměřeno 130 mikrogramů prachu na metr krychlový vzduchu a v Tušimicích 117 mikrogramů. Povolený čtyřiadvacetihodinový limit je přitom 50 mikrogramů.

Meteorologové vyhlásili smogovou situaci ve středu v 2:08 ráno. „Na některých stanicích překročil čtyřiadvacetihodinový klouzavý průměr koncentrací polétavého prachu PM10 informativní prahovou hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový ve dvou po sobě následujících dnech," uvedl ČHMÚ. To ve čtvrtek v 8:00 ráno platilo ještě v Tušimicích, Chomutově, Mostě, Teplicích a Krupce.

Smog může zhoršit i nemocnost. Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, malé děti a starší lidé by se venku měli zdržet zvýšené fyzické zátěže. „Prachové částice mohou podráždit sliznice dýchacích cest, které jsou pak náchylnější k infikaci různými druhy virů, včetně chřipkových," řekl ČTK ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Josef Trmal. Podle posledních informací z pátku bylo v Ústeckém kraji přes deset tisíc lidí nemocných chřipkou.

Vedení Ústeckého kraje ve středu požádalo řidiče aut, aby pokud možno nevyjížděli, protože emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic PM10 a oxidu dusičitého.