Buď dnes zůstaňte doma a příliš nevětrejte, nebo jeďte na hory nad inverzní pokličku. Takto by se daly shrnout rady meteorologů nyní, když se Chomutovsko a celý kraj utápí ve smogu.

Ve vzduchu poletují vyšší hodnoty prachu, který obsahuje pevné částice a popel, už od páteční noci. Situaci zhoršuje silný mráz. „Velmi studený vzduch se drží u země, protože je těžší a v něm se drží zplodiny z aut a z komínů. Navíc prakticky nefouká vítr, takže není síly, která by škodliviny odvála pryč," vysvětlila meteoroložka z Českého hydrometeorologického ústavu Jana Hujslová.

Inverze má přetrvávat i během dneška. „Až v neděli by ji mohl rozfoukat jihovýchodní vítr," vyslovila Hujslová svůj odborný předpoklad.

Dokud smogová situace trvá, lidé by neměli zbytečně vycházet ven, zvláště pokud trpí dýchacími obtížemi, srdečním onemocněním, jsou starší nebo se jedná o malé děti a těhotné ženy. Sportovci by se měli vyhnout fyzické zátěži pod širým nebem.

Dále je dobré omezit jízdu auty a raději dát přednost městské hromadné dopravě. „Lidé tak přispějí ke zlepšení momentální špatné kvality ovzduší, neboť emise ze spalovacích motorů se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic PM10 a oxidu dusičitého," uvedla tisková mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Dobře udělá ten, kdo se vydá na hory, ať už na lyže, běžky nebo jen na procházku. Jakmile se dostane do vyšších poloh, ocitne se nad inverzní pokličkou a dopřeje si čerstvého povětří.

V Ústeckém kraji jde letos o první vyhlášení smogové situace.